Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Winobranie na przykładzie Vinaguarena

Powoli kończy się winobranie w Hiszpanii. Paradoksalnie mimo ocieplającego się klimatu,
w regionie Toro, w tym roku zaczęto zbiory później niż zwykle.

Julio García z winnicy Viñaguareña wyjaśnia, że pod koniec września winogrona nie były jeszcze w pełni dojrzałe. Toro to niewielki region w środkowej Hiszpanii. Panuje tam klimat kontynentalny. W lecie temperatury dzienne utrzymują się na poziomie 30ºC, a nocą spadają do 10ºC. Tak duże aplitudy sprzyjają dojrzewaniu winogron i zwykle pod koniec września w Viñaguareña organizuje się winiobranie.

Jednak w tym roku, z powodu zupełnego braku deszczu w lecie, winogrona musiały się bardziej wysilić i więcej czasu zajęło im osiągnięcie pełnej dojrzałości. Winobranie zaczęto w październiku. Część winnicy jest obsadzona w systemie szpalerowym. Te winogrona zbiera się z pomocą specjalnego kombajnu. Druga część winnicy to stare, sadzone na głowę, czyli pojedynczo, krzewy. Niektóre z nich mają po 120 lat i pamiętają czasy sprzed epidemii filoksery. Pochodzące z nich winogrona to skarb bodegi. Zbiera się szczególnie ostrożnie.
Tu wprawna ludzka ręka jest niezastąpiona.

Julio ocenia, ze jakość winogron jest w tym roku znakomita. Jego ekipa ze starych krzewów zebrała  20.000 kg a z młodszych 130.000 kg. Będzie z tego prawie 100.000 butelek wina. Zapytany o śmiesznostki czy anomalie tegorocznego winobrania, Julio odpowiada, że dzięki bogu, nie wydarzyło się nic specjalnego, co mogłoby stać się tematem anegdoty. Co roku podczas tych paru dni zbiorów cały zespół Viñaguareña pracuje w napięciu i skupieniu. Niespodziewany kaprys pogody albo błąd ludzki podczas winobrania może zniszczyć pracę, jaką wkłada się w utrzymanie i pielęgnację winnicy przez cały długi rok.
Dlatego najlepiej, kiedy w czasie zbiorów nic śmiesznego się nie przydarza.

Winobranie w Vinaguarena, Toro, Hiszpania

Winobranie w Vinaguarena, Toro, Hiszpania

Winobranie w Vinaguarena, Toro, Hiszpania

Winobranie w Vinaguarena, Toro, Hiszpania

A oto Julio García i efekty poprzednich zbiorów.
Wyśmienite wina białe Iduna i czerwone Munia, Mazal, Maimun i La Malanda.
Więcej o tych winach przeczytajcie na stronie Viñaguareña http://vinotoro.com/

Julio Garcia z Vinaguarena, Toro, Wystawa Win Hiszpanskich