Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Wino bez przykrych konsekwencji

Autor: Małgorzata Kozakiewicz

W hiszpańskiej winnicy Pago de Carraovejas w regionie Ribera del Duero produkują wino, które nie powoduje bólu głowy.

Histamina to substancja, która jest odpowiedzialna za zaczerwienienie skóry, podwyższone tętno oraz ból głowy, czyli inaczej mówiąc reakcje alergiczne naszego układu odpornościowego po spożyciu nadmiernej ilości wina.

Histamina pojawia się w winie podczas fermentacji jabłkowo mlekowej. Przekształcanie kwasu jabłkowego w kwas mlekowy to naturalny proces, zachodzący przy powstawaniu prawie wszystkich win czerwonych. Dzięki niemu wina nabierają pełniejszego smaku, są bardziej eleganckie i stabilne. Sprawcami tej przemiany są bakterie kwasu mlekowego.

Zespół naukowców z Politechniki w Madrycie (UPM) oraz z Uniwersytetu w Walencji we współpracy z winiarzami z Pago de Carraovejas wykazał, że możliwe jest drastyczne ograniczenie zawartości histaminy w winach. W badaniu opublikowanym w International Journal of Food Microbiology, opisuje sposób, w jaki mikrobiologia winnicy pozwala wyeliminować te związki.

Badania trwają już od 2010 roku. W Pago de Carraovejas zidentyfikowano bakterie mlekowe odpowiedzialne za produkcję histaminy. W mikroflorze winnicy wyselekcjonowano i wyodrębniono podobne szczepy bakterii, ale takie, które niezdolne są do produkcji histaminy. Zastąpiono nimi histaminotwórców i używa się ich w procesie fermentacji jabłkowo mlekowej. W rezultacie uzyskuje się wina o dużo niższej lub zerowej zawartości histaminy. Ich konsumpcja znacznie obniża lub wręcz eliminuje reakcje alergiczne po spożyciu.

W 2016 całe wino z Pago de Carraovejas wyprodukowano przy udziale bakterii niehistaminotwórczych. To oznacza, że po winie od Pago de Carraovejas nie będzie Was bolała głowa! Mimo tego, zalecamy umiarkowane spożycie.

Pago de Carraovejas hiszpanskie wina

Pago de Carraovejas hiszpanskie wina

Zdjęcia: Pago de Carraovejas