Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Winnice Varsovino 2018

Varsovino 2018 to wielka  fiesta hiszpańskiego winiarstwa w Warszawie.

Oto winnice, które odwiedziły Polskę, by zaprezentować się polskim winofanom:

Bodega Rodríguez de Vera dysponuje winnicami usytuowanymi w ramach 3 różnych apelacji. To parcela Casalta w apelacji Almansa, na której rosną stare krzewy odmiany garnacha tintorera (jedynego winogrona o czerwonym miąższu), El Horcajo na terenie apelacji Méntrida oraz Paraje de Las Zorreras w ramach apelacji Jumilla obsadzone w latach 50 ubiegłego wieku krzewami odmiany monastrell.

Bodega Santa Catalina to kooperatywa z nagrzanej hiszpańskim słońcem La Manchy. Produkuje wina oraz certyfikowaną ekologiczną oliwę z oliwek. Na owoce firmy w pocie czoła (dosłownie!) pracuje 1200 rolników.

Bodegas El Inicio z apelacji Ribera del Duero, której pierwsze zabudowania stoją u stóp słynnego w okolicy zamku Peñafiel, symbolu winiarstwa w Ribera del Duero.  Flagowy produkt winiarni El Inicio to Rivendel, wino przywodzące na myśl nektar z tolkienowskiej krainy elfów. Oprócz Rivendel z Ribera del Duero, dzięki współpracy z małymi winiarzami
z innych części Hiszpanii, winiarnia oferuje też pojedyncze etykiety z apelacji Jumilla (monastrell), Rías Baixas (albariño) i Rueda (verdejo).

Bodegas Nodus z Utiel-Requena w regionie Walencji. Podstawą bodegi są 80 letnie krzewy endemicznej dla regionu odmiany bobal. Bobal dziś w Hiszpanii przeżywa odrodzenie popularności. Ma wysoki poziom kwasowości, grubą skórkę, więc daje wina
o intensywnej barwie i solidny ładunek garbników. Wszystko to, czego enolog oczekuje od dobrych winogron.

Bodegas Resalte de Peñafiel to młoda winiarnia z Ribera del Duero. Dysponuje 80 hektarową winnicą, gdzie rośnie tempranillo, najbardziej znana i klasyczna hiszpańska odmiana. Wszystkie wina powstające w Resalte de Peñafiel powstają wyłącznie z winogron tempranillo.

Hiszpanskie wina Varsovino

Bodegas Verduguez to tajemniczy producent z La Manchy.

Bodegas y Viñedos Heras Cordón to winnica z cerca regionu Rioja. Ze względu na wysoka jakość swoich win, dostąpiła zaszczytu być oficjalnym dostawcą win do Watykanu na wszelkie papieskie celebracje. Wino dla papieża to dokładnie to samo, które oferuje się szerokiej publiczności, ma tylko inną, dedykowaną etykietę z papieskim logotypem.

Bodegas y Viñedos La Mejorada, obok wspaniałych win, które powstają w La Mejorada wedle filozofii chemicznego nie ingerowania w naturalne procesy w winnicy i w winiarni, ta bodega to prawdziwa architektoniczna perełka. Zajmuje świetnie zachowane zabudowania XV wiecznego klasztoru hieronimitów. Warto ją odwiedzić. Leży na szlaku Rueda Ruta del Vino.

Winnice Varsovino

Cantoblanco – Bodega Vico to spółdzielnia z apelacji Rioja. Tworzy ją około 300 rodzin z miasteczek w pobliżu Arnedo, na wschód od stolicy regionu Rioja Logroño. Ich wina to marki Cantoblanco (Biały Kamień), Ciencuevas (Sto Jaskiń) i Mocete.

Cava Varias to 100 letnia winiarnia rodem z Sant Sadurní d’Anoia, kolebki hiszpańskiej cavy. Pere Varias obok, win musujących produkuje również wina spokojne Pere Punyetes w ramach apelacji Penedés.

Conde de Hervías w Rioja jest rodzinną winiarnią, prowadzoną przez Iñigo i Yolandę.
Mają oni szczęście być spadkobiercami ziemi o idealnych klimatycznych i warunkach glebowych do uprawy winorośli.

DO5 Hispanobodegas to prężna grupa ludzi, która wspólnym wysiłkiem przybliża światu Wina z Hiszpanii. Reprezentuje 3 najbardziej znane hiszpańskie apelacje: Rioja, Ribera del Duero i Rueda. Na grupę składają się 3 winiarnie Bodegas Valdelacierva (Rioja), Bodegas Gormaz (Ribera del Duero) oraz Bodegas García Grande (Rueda).

Diez Siglos de Verdejo to 10 wieków tradycji produkcji białego wina w regionie Rueda.
To w sumie 380 hektarów gruntów i 60 rodzin rolników, którzy połączyli siły, by w grupie produkować wysokiej jakości wina. Flagowym produktem jest oczywiście verdejo. Jednak również hiszpański sauvignon blanc z tej winiarni cieszy się międzynarodowym uznaniem. W zeszłym roku Nékora Sauvignon Blanc 2016 zwyciężył konkurs na najlepsze sauvignon blanc na świecie!

Finca El Molar. Ta winnica dysponuje 30 hektarami ziemi. Uprawia się na niej typowo hiszpańskie graciano, bobal i moravia agria oraz międzynarodowe merlot, cabernet sauvignon i syrah. Finca El Molar znajduje się na terenie apelacji Manchuela w rejonie Albacete. Panuje tam kontynentalny klimat, a na wysokości 650-700 m npm winnice wentyluje śródziemnomorska bryza.

Finca Loranque z okolic Toledo. Winnica i bodega założona w XVII wieku, zregenerowana
i przywrócona dawnej świetności przez aktualnych właścicieli. W kwestiach enologicznych doradzał im superkatalizator nowoczesnego winiarstwa w Hiszpanii, Telmo Rodriguez.

Finca Valonga to tradycyjny folwark hiszpański, dokładnie taki jaki pamiętacie z filmu
o hiszpańskim błędnym rycerzu Don Kiszocie. Otoczony winnicami, gajem oliwnym i gajem orzechowym, oprócz wyśmienitych win z apelacji Valle del Cinca, oferuje oliwę z oliwek oraz orzechy włoskie.

Hiszpanskie wina Varsovino

Grupo Vinos de Arganza to winnice z apelacji Bierzo w północnej części Hiszpanii.
Uprawia się tam dwie typowe i endemiczne dla tego regionu odmiany, czerwoną mencía
i białe godello.

Herència Altés to typowa historia miłosna. Ona, Nuria Altés – piękna Hiszpanka z małego, górskiego miasteczka. On, Rafael De Haans – wysoki Anglik z garścią funtów szterlingów. Dzięki celnemu strzałowi amora, możliwy był i zastrzyk gotówki w rodzinną zapuszczoną winnicę. Dziś Herència Altés to eleganckie i wysokiej klasy wina z apelacji Terra Alta i pnąca się po sławę nowoczesna winiarnia.

Linaje Garsea to mała rodzinna winiarnia w apelacji Ribera del Duero.
Obok winnicy i bodegi prowadzą też hotelik, w którym można zatrzymać się na szlaku.

Mas Llunes to winiarnia z leżącej w Katalonia apelacji Empordà. Uprawia się tam głównie dwie endemiczne odmiany czerwone garnacha i cariñena. Wina białe i różowe od Mas Llunes powstają z odmian garnacha blanca i macabeo.

Pago de Tharsys. Na czele tej bodegi stoi Vicente Garcia, prekursor walencjańskiej cavy.
To dzięki niemu winiarze z regionu, produkujący wina musujące według tradycyjnej metody drugiej fermentacji w butelce mogą nazywać swoje wina mianem cava.

Perinet to ledwie 20 hektarów gruntów. Trzy działki położone malowniczo na zboczach gór w rejonie miejscowości Porrera. Krzewy uprawiane są tu na specjalnie przygotowanych tarasach. Kwintesencja nowoczesności w Priorat – jednym z najbardziej tradycyjnych regionów winiarskich Hiszpanii.

Hiszpanskie Wina Varsovino

Alta Alella to winiarnia, która może poszczycić się posiadaniem parceli o nazwie Vallcirera – jednej z pierwszych 12 wyróżnionych jako Paraje Calificado. Paraje Calificado to certyfikowana działka do produkcji najwyższej kategorii win musujących cava w Hiszpanii. Położona niedaleko Barcelony, produkuje wina w ramach apelacji DO Alella i DO Cava. Dziś na sukces firmy pracują już 3 pokolenia rodziny – dziadek Josep Maria, jego córka Mireia – enolog Alta Alella oraz malutki Marti, który na razie zajmuje się przede wszystkim zjadaniem winogron. Ich wina importuje do Polski Rafa Wino.

Godelia ma szczęście posiadać parcele obsadzone stuletnimi krzewami odmian mencía, godello i doña blanca. Pielęgnuje to dziedzictwo z pietyzmem, a winnice odwdzięczają się najwyższej jakości owocem. Esencja Bierzo. Wina od Godelia są dostępne w Polsce dzięki Rafa Wino.

RM Rioja to prężna firma reprezentująca kilka winiarni, głównie z regionu Rioja.
W jej portfolio są wina na każdą kieszeń i w różnych formatach.

Terras Gauda to producent albariño z Rías Baixas. Z biegiem czasu winiarnia połączyła się w grupę z bodegą Pittacum z sąsiedzkiego Bierzo oraz z Quinta Sardonia z regionu Castilla y León. Obok promocji kultury wina grupa wspiera rozwój sztuki użytkowej organizując corocznie biennale plakatu, na którym prace prezentują dziesiątki artystów z całego świata.  www.terrasgauda.com Rías Baixas, Bierzo, Castilla y León

Vinos para Ti 2008 to szeroki wachlarz win z różnych części Hiszpanii. Doskonałe rozwiązanie dla poszukujących różnorodnych win od jednego dostawcy. Vinos para Ti oferuje tintos z La Rioja, Uclés, Priorat, Valdepeñas, Cariñena, Ribera del Duero, Navarra oraz białe Wina z Rías Baixas i musujące cava.

Wines & More działa na zasadzie reprezentanta małych winiarni z regionów Ribera del Duero, Rueda i Castilla. Zaprezentuje czerwone tempranillos z bodegi Astrales, białe verdejo i sauvignon blanc z Bodega Gótica oraz cencibel, czyli tempranillo, zwane tak w centralnej Hiszpanii, z Bodegas El Castillo.

Patroni - VARSOVINO 2018

 

 

1 thought on “Winnice Varsovino 2018

Comments are closed.