Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Vino de Pago – co to jest?

Vino de Pago to najwyższa kategoria win hiszpańskich, którą może poszczycić się obecnie tylko 17 winiarni w Hiszpanii.
W najprostszych słowach Vino de Pago, to winnica mająca własną apelację.

O przyznanie tej kategorii mogą się ubiegać winnice będące jednolitym siedliskiem
o wyjątkowych, w stosunku do sąsiadów, warunkach glebowych i mikroklimacie. Winnica powinna jednocześnie udokumentować wieloletnie tradycje uprawy winorośli i produkować wina najwyższej jakości, uznane przez rynek i krytykę winiarską. Winnice spełniające te warunki, po zatwierdzeniu przez władze lokalne oraz Komisję Europejską, mogą posługiwać się na etykietach nazwą Vino de Pago lub Denominación de Origen Protegida (DOP).

W Polsce dostępnych jest kilka win z kategorii Vino de Pago. Mieliśmy okazję spróbować:

Hiszpanskie wina vino de pago

Pago de los Balagueses Syrah 2013 – Bodegas Vegalfaro
Kolor prawie czarny, w nosie średnio intensywne ale niesamowicie bogate aromaty.
Są tu czerwone owoce, zioła, liście laurowe, kakao, czekolada, przyprawy. W ustach dobrze zbudowane, zrównoważone, z mocą. Szlachetne taniny, które z czasem ulegną złagodzeniu. Dobra, długa końcówka. Importerem tych win do Polski jest Marek Kondrat.

Dehesa del Carrizal Selección Privada  – Dehesa del Carrizal
Perła w koronie winnicy. Zaledwie 4 tysiące butelek wyprodukowanych z mieszanki Syrah, Merlot, Cabernet Sauvignon i Petit Verdot. Piękny, czereśniowy kolor, w nosie bogaty bukiet ziół, suszonych ciemnych owoców. W ustach potężne i mięsiste. Finisz długi i złożony, zostawia usta ze przyjemnym smakiem ciemnej czekolady. To i inne niesamowite wina od Dehesa del Carrizal można kupić u warszawskiego importera Pod Pretextem.

Pago Florentino – Bodegas Arzuaga Navarro
Wino powstaje w siedlisku o tej samej nazwie należącym do winiarni Arzuaga Navarro. Majątek leży w rejonie Toledo (administracyjnie Kastylia La Mancha), choć winiarnia Arzuaga Navarro pochodzi z Ribera del Duero.
Wino jest rubinowo-fioletowe. W nosie bukiet czarnych leśnych owoców. Usta gęste, powolne, z potężnymi taninami. Całość zamyka długa i przyjemna, czekoladowa końcówka. Więcej o winnicy przeczytacie tu. Pago Florentino importuje do Polski Vininova.

Y de Aylés – Pago de Aylés
Druga literka w nazwie Aylés i doskonały element układanki. Nos pełen aromatów balsamicznych i tostowych. W ustach aksamitnie gładkie i prawie słodkie, ale ta słodycz nie jest dokuczliwa a wręcz zachęca do kolejnego łyku. Delikatne taniny błądzą na podniebieniu i wtórują długiej, przyjemnej końcówce. Całą kolekcję win Aylés sprowadza do Polski firma Dżibi Bis.

Señorío de Otazu tinto 2008 – Señorío de Otazu
To jedno z dwóch win z kategorii Vino de Pago, produkowanych przez winnicę Otazu. Pisaliśmy o niej tu. Pachnące czarnymi owocami, przenosi nas na polną łąkę pełną ziół, balsamów i palonego drewna. W ustach łagodne, ale zbudowane i korpulentne. Doskonałe. Szukajcie w MineWine oraz w Willa Win.

Finca Élez Nuestra Selección 2005 – Bodegas Manzaneque
To kupaż Caberneta, Tempranillo i Merlota połączony w poważne wino o solidnej strukturze. W nosie dojrzałe owoce, delikatne tostowanie oraz przyprawy w tle. W ustach potężne, mięsiste, z beczkowo-owocowymi taninami. Przywodzi na myśl śliwkowe konfitury z subtelną pieprzową nutką. Importerem wina do Polski jest Wine4you.

Jednak słówko „Pago” zobaczymy na hiszpańskich etykietach o wiele częściej.
„Pago” znaczy tyle co majątek, posiadłość. Wiele winnic używało tego określenia jako nazwy własnej od wielu, wielu lat, na długo przedtem zanim oficjalnie uregulowano zasady apelacji w Hiszpanii.

Przykładem takiego wina jest Pago de Larrainzar Reserva Especial 2009. Pago de Larrainzar to rodzinna bodega założona na bazie rodowego, 150 letniego majątku pradziadka obecnych właścicieli. Winnica jest obecnie w trakcie procedury akceptacji oficjalnego tytułu Vino de Pago. Jej tradycje i jakość doceniły już lokalne władze. Teraz czeka jeszcze na zatwierdzenie ze strony administracji europejskiej, aby móc oficjalnie używać określenia Vino de Pago na swych etykietach za granicą. Co ciekawe, Pago de Larrainzar graniczy przez miedzę z Prado de Irache, jednym z 17 majątków z tytułem Vino de Pago. Fioletowe akcenty wina Pago de Larrainzar Reserva Especial 2009 zdradzają długi potencjał starzenia. Producent określa je na 10 lat. W nosie niesamowita złożoność – cały wachlarz aromatów, od leśnych owoców, przez nuty kakaowe, drożdżowe, po palone drewno i deszczową ziemistość. W ustach powolne, gęste, eleganckie. Dodatkowo wyśmienity rocznik 2009 zapowiada temu winu długie życie.

A oto mapka z lokalizacją poszczególnych winnic klasy Vino de Pago oraz ich lista:

Mapa 17 vinos de pago, Hiszpania

1 Pago de Otazu – Bodega Otazu www.otazu.com

2 Prado de Irache – Bodegas Irache www.irache.com

3 Pago de Arínzano – Bodega Señorío de Arínzano www.arinzano.es

4 Pago de Aylés – Bodega Pago Aylés www.pagoayles.com

5 Pago Calzadilla – Bodega y Viñedos Uribes Madero www.pagocalzadilla.com

6 Campo de la Guardia – Bodegas Martue La Guardia www.martue.com

7 Dominio de Valdepusa – Pagos de Familia Marqués de Griñón www.pagosdefamilia.com

8 Dehesa del Carrizal – Dehesa del Carrizal  www.dehesadelcarrizal.com

9 Pago Florentino – Bodegas y Viñedos La Solana www.pagoflorentino.com

10 Casa del Blanco – Bodega Pago Casa del Blanco www.pagocasadelblanco.com

11 Pago Guijoso – Bodegas y Viñedos Sánchez Muliterno www.sanchez-muliterno.com

12 Finca Élez – Viñedos y Bodegas Manzaneque www.manuelmanzaneque.com

13 Pago El Terrerazo – Bodega Mustiguillo www.bodegamustiguillo.com

14 Los Balagueses – Andrés Valiente e Hijos www.vegalfaro.com

15 Pago Vera de Estenas www.veradeestenas.es

16 Chozas Carrascal www.chozascarrascal.es

17 La Finca Bolandin – Pago de Cirsus www.pagodecirsus.com