Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Spożycie wina w Hiszpanii

Spożycie wina w Hiszpanii

Mieszkańcy regionu Rioja piją najmniej wina w Hiszpanii, tylko 14,88 litrów na osobę rocznie. Przekłada sie to na około 19 butelek wina rocznie. To o siedem mniej niż piją Baleary (Majorka, Minorka, Ibiza) i sześć butelek mniej niż Katalończycy.
Takie podsumowanie prezentuje w swoim raporcie pt.: „Obecna sytuacja i perspektywy branży winiarskiej” hiszpańska szkoła biznesu EAE.

W rankingu największych amatorów wina w Hiszpanii wygrywają Baleary (19,07 litrów na mieszkańca rocznie, czyli około 26 butelek), druga jest Katalonia (z 18,92 litrami – 25 butelek) i Walencja (z 18,54 – 24 butelki na głowę rocznie). Paradoksalne statystyki dotyczące Riojy, najpopularniejszego regionu winiarskiego w Hiszpanii, mogą dziwić. Jednak tendencję spadającej popularności spożycia wina obserwuje się w Rioja już od kilku lat.
Od 2010 spożycie wina spadło tam o 32%.

Na tle innych państw świata Hiszpania lokuje się na 9 miejscu pod względem ilości wypijanego wina (z 766,9 milionami spożytych litrów wina) i na dziesiątym pod względem jego wartości (8.168,8 mln euro). Konsumpcja  wina w hiszpańskich gospodarstwach domowych utrzymuje się na stałym poziomie. Hiszpańskie rodziny wydają na wino, niezmiennie od ostatnich 8 lat, około 500 milionów euro rocznie.

Wino w hiszpanii

Produkcja wina w Hiszpanii

Największa terytorialnie prowincja Kastilla la Mancha to zarazem największy región winiarski Hiszpanii. Według ostatnich dostępnych danych, w 2015 wyprodukowano tam ponad połowę hiszpańskiego wina (22.939 hektolitrów). Drugą prowincją z wysokim poziomem produkcji wina jest Ekstremadura (4.051 hektolitrów i 9,3% całkowitej produkcji Hiszpanii). Na trzecim miejscu jest Katalonia, gdzie ważną rolę odgrywa wino musujące Cava  (3.311 hektolitrów i 7,6% produkcji krajowej). Te trzy regiony są odpowiedzialne za 70% hiszpańskiego wina pod względem ilościowym.

Hiszpania, która poświęca produkcji winogron największy areał na świecie, jest trzecim największym producentem wina. W 2016 roku wyprodukowano w Hiszpanii 37,8 mln hektolitrów wina, co stanowi 2% wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. W branży działa 4.059 firm produkujących wino.

produkcja wina w Hiszpanii

Dane pochodzą z raportu EAE Business School http://www.eae.es/