Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Ronadelles – historia pewnego osła

Cap de Ruc (z katalońskiego: głowa osła) to seria win produkowanych przez hiszpańską winnicę Celler Ronadelles http://www.ronadelles.com/. To winnica położona w apelacji Montsant, w samym sercu hiszpańskiej Katalonii. Osioł na etykiecie ma ciekawą historię.

Osioł kataloński to wyjątkowa rasa zamieszkująca górzyste regiony Katalonii. To zwierzę ma bardziej masywną budowę i jest bardziej wytrzymałe niż jego nizinni krewni. Jednak wraz
z wprowadzeniem maszyn do rolnictwa populacja osłów katalońskich zaczęła się kurczyć. W 2003 roku stado liczyło niewiele ponad 300 osobników. Aby zwrócić uwagę na problem wymierania stada, katalońscy artyści zaprojektowali i wyprodukowali naklejki z sylwetką osła i zaczęli przyklejać je na zderzaki samochodów. Katalończycy szybko podchwycili akcję. Czarna sylwetka osła, dowcipna przeciwwaga dla kastylijskiego byka, stała się nieformalnym symbolem Katalonii. Natychmiast pojawiła się na gadżetach i koszulkach.

Różowe Cap de Ruc to taka zadziorna butelka. W nosie bardzo świeże i aromatyczne – czerwone owoce mieszają się z cukierkami toffi. W ustach zaskakują delikatne taniny i długi finisz. Cudowne! To wino będzie pasować to każdego dania, a podane do tłustego żółtego sera będzie zupełną orgią dla podniebienia.

Twarzą Celler Ronadelles jest przesympatyczny Jaume Giral. Jaume (czytaj: Haume) dysponuje 20 hektarami winnic, które prowadzi wedle zasad biodynamiki.
Pomaga mu w tym cała rodzina i dwa katalońskie osły.

cap de ruc