Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Rioja w dwa dni

Stolicą winiarskiego regionu Rioja jest Logroño. Powstało w miejscu zwężenia nurtu, gdzie przy pomocy kłód i patyków w miarę suchą nogą można było się kiedyś przeprawić przez rzekę Ebro. Od mostu wszystko się zaczęło. Pierwszy powstał jeszcze w czasach rzymskich. Był ważną przeprawą dla pielgrzymów podążających drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela. Dzisiejsza konstrukcja pochodzi z 1884 roku.

Inne ciekawe i zabytkowe budowle w Logroño to katedra, kościoły, regionalny parlament
w dawnej fabryce tytoniu oraz mury Revellín.
Będąc w Logroño koniecznie trzeba przejść się wieczorem uliczką Laurel (calle del Laurel) pełną barów i winotek serwujących wino w typowych dla północy Hiszpanii niskich szklankach. Zakończeniem wieczoru powinna być wizyta w Café Moderno.
W każdy piątek i sobotę o północy goście śpiewają tam wspólnie  piosenkę ‚Fibra de Pájaro’ wcale nieznanego autora Daniela Bravo. To na cześć Mario, kelnera kawiarni, który w pamiętną noc sylwestrową w 2003, odśpiewał ją pierwszy raz.
Nie przejmuj się, jeśli nie znasz tej piosenki, tekst dostaniesz od właściciela Mariano, który kultywuje tradycję wspólnego śpiewania. Niesamowita atmosfera gwarantowana!

Logrono, La Rioja

Logrono, La Rioja

Ruszając z Logroño do Haro, kolebki winiarstwa w Rioja, koniecznie trzeba przejechać przez El Ciego. To siedziba Marqués de Riscal. Reprezentuje ją słynna i ekstrawagancka konstrukcja projektu Franka Gehry’ego. Obok winoteki i winiarni, to również hotel. Noc tam kosztuje bagatelka 1500 pln. Mimo wszystko warto zajrzeć i napić się kieliszek wina.

Haro to małe i urokliwe miasteczko, gdzie w początkach winiarstwa w regionie ulokowały się wszystkie największe winiarnie. W dzielnicy kolejowej Barrio de la Estación, przy bocznicy, skąd niegdyś odchodziły transporty wina do klientów w całej Hiszpanii, zobaczycie szyldy takich potentatów jak Viña Tondonia, Roda, Muga, CVNE, Rioja Alta, Bodegas Bilbaínas i Gómez Cruzado.

Winiarni w Rioja jest ponad 600. Nawet podróżując bez specjalnego planu łatwo jest trafić na rodzinne bodegi, z długimi tradycjami winiarskimi i starymi winnicami. Jeśli jednak szukacie rady, warto zajrzeć do:
Bodegas Franco-Españolas https://www.francoespanolas.com/ 5 minut spacerkiem od centrum Logroño
Viña Ijalba https://ijalba.com/enoturismo/ też w Logroño, z możliwością wizyty na Balcón de Ijalba w miasteczku  San Vicente de la Sonsierra, skąd widać przepiękny krajobraz meandrów rzeki Ebro.

Jest też wielu młodych winiarzy, którzy chcą się wyróżnić, wracając do starych metod produkcji lub idąc pod prąd nowoczesnym trendom. Warto złożyć wizytę w:
Juan Carlos Sancha https://juancarlossancha.com/ – całkowicie ekologiczna
Paco García http://www.bodegaspacogarcia.com/ – młoda i zupełnie inna niż tradycyjne winiarnie
Ojuel http://www.ojuelwine.com/ wina na sposób tradycyjny oraz jedyne w Rioja supurao (słodkie, produkowane z rodzynkowanych winogron)
Arizcuren http://www.arizcurenvinos.com/taller-de-vinos/ garażowa bodega w samym centrum Logroño
Finca Valdeguinea https://www.fincavaldeguinea.net/ tuż pod Logroño, ze stuletnimi winnicami
Tentenublo http://www.tentenublo.com/ bardzo wyjątkowa, garażowa winiarnia w górskim krajobrazie Kraju Basków
Bodega David Moreno http://www.davidmoreno.es/ prekursorka enoturystyki w Rioja.

Pełną listę winiarni oferujących wizytę i degustację znajdziecie na stronie Bodegas de Rioja.

Miłej podróży!

winiarnia Ojuel, La Rioja

winiarnia Tentenublo, La Rioja

Zdjęcia: Guia Repsol, winiarnia Tentenublo, winiarnia Ojuel