Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Rioja od nowa

Zmiany w DOCa Rioja – jednym z najstarszych i bez wątpienia najbardziej klasycznych regionów winiarskich w Hiszpanii! Władze apelacji zatwierdziły nowe zasady już w 2017,
a zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2019.

Jedna ze zmian dotyczy win białych, które w Rioja powoli wybijają się na niepodległość. Rioja to przecież hiszpańska kolebka potężnych, beczkowych win czerwonych, a wielu konserwatywnych mieszkańców regionu wciąż uważa, że wino białe nadaje się co najwyżej do płukania zębów (!)
Warto przypomnieć, że białe wina w Rioja to tylko mały ułamek produkcji. Mimo tego coraz więcej młodych winiarzy pragnie, obok tradycyjnych win czerwonych, produkować ciekawe
i złożone wina białe.
Do tej pory białe wino z Rioja mogło być zrobione wyłącznie z autochtonicznych, hiszpańskich odmian. Odmiany międzynarodowe były dopuszczane w niewielkim stopniu
i tylko jako składnik mieszanki i uzupełnienie podstawowego, hiszpańskiego szczepu, którym w regionie Rioja jest viura.

Nowe zasady dopuszczają większą swobodę w produkcji białych win. Od teraz można będzie spotkać nawet 100% chardonnay z DOCa Rioja na etykiecie.

My jednak cenimy sobie odmianę viura, tym bardziej, że wino reprezentujące biel z Rioja na ostatniej degustacji z cyklu Degusta España to Gran Bohedal Blanco 2017.
Zrobiono je z owoców pochodzących z 90 letnich krzewów i po krótkiej maceracji, pół roku fermentowało w dębowej 225 litrowej beczce. Już dwa razy z rzędu zostało wybrane w lokalnym konkursie za najlepsze wino białe apelacji DOCa Rioja. Wino jest jasno słomkowe, ma obfite glicerynowe łzy. W nosie w pierwszym momencie pojawiają się nuty świadczące o użyciu beczki – tosty, wanilia i kremowo maślane niuanse. Po chwili czuć białe owoce, jabłka i cytrusy. W ustach jest żywe i kwasowe, lekkie i zapraszające do kolejnego łyka. Importuje je poznańska Viñola.

Rioja od nowa w Poznaniu

Inne wina degustacji to:

Selección Ramírez de la Piscina, 2015 z Bodegas Ramírez. Tym razem to tempranillo
z młodych 30 letnich krzewów, które dojrzewało półtora roku w beczkach i kolejny rok w butelkach. Reprezentuje klasyczny styl Rioja – crianza – żwawą młodość i zarazem spokojną dojrzałość. Ma piękny ciemnoczerwony kolor.  W nosie współgra idealnie zapach owoców
i nut dębowej beczki. Tą samą harmonią można cieszyć też podniebienie. Jeżyny, wanilia, delikatne taniny, wszystko elegancko ułożone w długi, przyjemny finisz. Wino kupicie w Winiarni Barrio w Poznaniu, w łódzkim Apellation oraz wielu restauracjach
i winotekach w całej Polsce.

Coto Mayor Crianza, 2015 to szeroko dostępna propozycja z winnicy El Coto de Rioja. Obyśmy mogli pić takie wino do codziennego obiadu! Ma intensywny, wiśniowy kolor, pachnie dojrzałymi owocami. Przebijają się też niuanse tostowe i waniliowe. To dlatego, że wino dojrzewało rok w ogromnych 225 litrowych beczkach. W ustach jest soczyste, owocowe z maślaną słodyczą wanilii i lukrecji. Do kupinia na platformie Dobrewino.pl

Federico Paternina Banda Oro Crianza, 2015 z winnicy Marques de la Concordia to jedna z najbardziej znanych marek w świecie hiszpańskiego wina. Kolorowy pasek przeplatający etykietę jest symbolem winiarni i znakiem rozpoznawczym dla tego kultowego wina. Banda Oro, czyli Złoty Pas to mieszanka tempranillo i garnacha pięknie skomponowana w rubinowy kolor. W nosie intensywnie czuć aromat czerwonych owoców. Echo beczki użytej do dojrzewania objawia się w gładkich taninach i miękkim, długim finiszu. Szeroki wybór win Federico Paternina dostępny na stronie Dobrewino.pl

Barón de Ley Reserva 2014 z winiarni o tej samej nazwie, malowniczo usytuowanej w XVI wiecznym klasztorze. Wino jest jednak podręcznikową reservą na miarę XXI wieku. Dojrzewało 20 miesięcy w dębowych beczkach i kolejne 24 miesiące w butelkach.
To tempranillo o rubinowej barwie i przyjemnym jagodowym aromacie, w tle pojawią się jeszcze nuty leśne, toffi i kakao.  Usta miękko ułożone i maślano gładkie, które elegancko kończy długi, owocowy finisz. Kupicie na Winezja.pl oraz w salonach Centrum Wina.

Campo Viejo Gran Reserva 2012 z winiarni Campo Viejo. Solidna gran reserva, czyli wino, które ma za sobą 5 letnią historię. Najpierw dojrzewało 2 lata w beczce, potem kolejne 3 spędziło leżakując w butelce w zimnej piwnicy. Tego typu wina spokojnie mogą leżeć kolejnych kilka lat. Dobrze jest też otworzyć butelkę na godzinę przed planowanym spożyciem. Wówczas zamknięte przez tak długi czas wino, otworzy się i pokaże aromaty właściwe fanom beczki. Będzie palone drewno, kawa i wanilia. Usta zaskoczą Was okrągłością i dobrze zintegrowaną taniną. Bardzo dobry wybór za rozsądną cenę.
Dostępny w wielu supermarketach dzięki firmie Dobry Wybór.

Ogga 2011 z winiarni Santalba to kolejne kultowe wino z apelacji DOCa Rioja.  Nietanie
i niełatwo dostępne. Produkuje się je tylko w najlepszych rocznikach i w ilości około 12 tysięcy butelek. Powstaje ze starannie wyselekcjonowanych winogron tempranillo z mała domieszką innych odmian. Ma intensywny, wielowarstwowy nos, pełen aromatu dojrzałych czarnych owoców elegancko połączonych z niuansami korzennymi, aptecznymi i tostowymi. W ustach aż gęste, mięsiste o doskonałej strukturze. Eleganckie i długie. W Polsce kupicie w łódzkiem Vinobarze.

Cerro Añón Gran Reserva 2010 z Bodegas Olarra to klasyczny blend z regionu Rioja. Tempranillo doprawione garścią garnacha, mazuelo i graciano. Pochodzi z winogron z późnego zbioru, zebranych ręcznie w momencie maksymalnej dojrzałości owoców. Po wyjątkowo długiej (miesiąc) maceracji, fermentowało razem z drożdżowym osadem w nowych dębowych beczkach trochę ponad 2 miesiące. Następnie, przez kolejne dwa i pół roku dojrzewało w beczkach. Rocznik 2010 był wyjątkowo udany. Wino zebrało mnóstwo nagród i wysokich punktacji od międzynarodowej krytyki winiarskiej. Nic dziwnego, jest głęboko rubinowe, w nosie delikatne aromaty owocowe przenikają się z nutami ziołowo-dymnymi. Z czasem ewoluują w bardziej złożone niuanse tabaki i skóry. W ustach jest pięknie zrównoważone i okrągłe. Kwintesencja subtelnej elegancji. Do Polski sprowadza Vininova.

Kolejne nowości, jakie do sztywnego gorsetu apelacji wprowadzili winiarze z Rioja, przedstawimy już za kilka dni, w następnym wpisie.
Wina degustowaliśmy dzięki uprzejmości importerów oraz władz apelacji DOCa Rioja. Degustacja odbyła się gościnnie w poznańskim SPOT.

Rioja od nowa w SPOT

Rioja od nowa

1 thought on “Rioja od nowa

Comments are closed.