Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Rias Baixas – perła północy

Rías Baixas to mniej znany region jeśli chodzi o wino hiszpańskie. Ma jednak niesamowicie wiele do zaoferowania. To tam powstają jedne z najbardziej spektakularnych win białych, onieśmielające klasą, prezentujące w pełni znaczenie słowa “mineralność”, zmieniające myślenie o upalnej, przegrzanej Hiszpanii. Wina niezwykłe, które znać należy obowiązkowo!

rias baixas map

W wymowie tej niełatwej galisyjskiej nazwy pomoże Wam fonetyczny zapis: Rijas Baiszas.

 

Albariño z regionu Rias Baixas
Albariño z regionu Rias Baixas

Nadanie statusu Denominación de Origen (DO) w 1988 roku, nowoczesna technologia i dużo optymizmu sprawiły, że ostatnie lata to czas rozkwitu tej apelacji, czas w którym rośnie jej pozycja na mapie win Hiszpanii.

Rias Baixas na północy Hiszpanii

Rias Baixas, winnice

Rias Baixas, Północna Hiszpania

Rias Baixas leży w Galicji – hiszpańskim kawałku lądu zawieszonym nad Portugalią. Galicja otoczona jest z dwóch stron chłodnymi wodami Atlantyku i pozostaje pod silnym wpływem oceanu. To kraina win białych. Winorośl nie ma lekko w tym chłodnym, jak na warunki hiszpańskie, klimacie. Winnic jest tu niewiele a ich uprawa na podniesionych szpalerach jest bardziej kosztowna i wymagająca niż w innych częściach Hiszpanii. Stąd też i wyższa cena owoców i wina.

Pewnie słyszeliście o odmianach Albariño, Loureira Blanca, Treixadura. To winogrona, z których powstają idealne na lato, rześkie i mineralne wina. Zachęcamy Was do poszukiwań tych egzotycznie brzmiących szczepów na sklepowych półkach. Gwarantujemy, że Was zachwycą.