Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Otazu – wino jest sztuką

Trzecia sesja z cyklu „Architektura i wino„, organizowanego przez Instytut Cervantesa, będzie poświęcona Winnicy Otazu www.otazu.com. Ta hiszpańska bodega to wybitny przykład wrażliwości na sztukę i architekturę. Sielankową przestrzeń, pamietającą czasy romańskie, w elegancki sposób zaadoptowano na potrzeby dnia dzisiejszego. Współczesne technologie i sztuka nowoczesna zgrabnie wkomponowują się w wyjątkowy charakter tego miejsca rodem z XII wieku.

Pani Elisa Alejo, odpowiedzialna za eksport w winnicy, zaprezentuje 7 znakomitych win: czerwone  Tempranillo, Merlot i Cabernet Sauvignon, białe Chardonnay  oraz różowe Merlot. Dwa z tych win są produkowane w kategorii Vino de Pago. Warto pamiętać, że obecnie 17 winnic w Hiszpanii może poszczycić się tym zaszczytnym i najbardziej prestiżowym tytułem i oferować klientom Vino de Pago.

Bodega Otazu powstała na styl francuski w 1840 roku. Była pierwszą winiarnią w regionie Nawarra usytuowaną poza granicami miasta. Założono ją w posiadłości Señorío de Otazu
i w bezpośrednim otoczeniu pól, na których zorganizowano winnice. W posiadłości znajduje się romański kościółek San Esteban z XII wieku, wieża obronna z XIV wieku oraz piętnastowieczny pałac.

Modernizacji winiarni w 1990 podjął się architekt Jaime Gaztelu.
Zachowanie historycznego kontekstu było w tym przypadku oczywiste.
Gaztelu postawił na materiał nawiązujący do renesansowego w kompozycji nowych budynków winiarni oraz akcenty na prastare detale architektoniczne. Monumentalna piwnica do leżakowania beczek to  absolutny majstersztyk jego talentu (pokazywaliśmy ją tu: https://hiszpanskiewina.pl/vino-de-pago-otazu/).
Użytkowa sztuka Gaztelu jest tłem dla prawie 70 egzemplarzy sztuki nowoczesnej. Podczas wizyty w winnicy można podziwiać dzieła takich wybitnych artystów jak Anish Kapoor, Xavier Mascaró, Ai Wei Wei, Jim Dine, Rafael Barrios, Jaume Plensa, Secundino Hernández, Olafur Eliasson czy Carlos Garaicoa.

Bodega Otazu, galeria sztuki

Obok Bodega Otazu, na spotkaniu mowa będzie jeszcze o  winiarniach Bodegas Naranjo oraz Finca Bell-Lloc. Pretekstem do wyboru tych właśnie winnic jest ich uprzywilejowane usytułowanie i po raz kolejny, architektoniczne wyzwanie na wkomponowanie winiarni w otaczający krajobraz. www.fincabell-lloc.com ; www.bodegasnaranjo.com

Instytut Cervantesa zaprasza na to spotkanie w cyklu „Architektura i Wino„.
Spotkania odbywają się po hiszpańsku, z tłumaczeniem na polski.
Bilet wstepu: 40 zl (konferencja + degustacja)
Więcej informacji i rezerwacje:
Kraków
ul. Kanonicza 12
cracovia@cervantes.pl
www.cracovia.cervantes.es
Tel. +48 12 421 32 55
Warszawa
Nowogrodzka 22
cenvar@cervantes.es
www.varsovia.cervantes.es
Tel. +48 22 501 39 00
oraz na pod linkiem http://architekturaiwino.blogspot.com/
Organizatorzy: Instytut Cervantesa, Restauracja Klimaty Południa, Bodega Otazu, Bodegas Finca Bell-Lloc, Bodegas Naranjo, ICEX Hiszpania Eksport i Inwestycje, Czasopismo Murator

Autor: Diego Llorente Domínguez