Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Najpopularniejsze białe z Rioja

Wino Diamante to klasyk z hiszpańskiej winnicy Bodegas Franco-Españolas z regionu Rioja. Hiszpanie produkują je od ponad stu lat i jest niezmiennie najlepiej sprzedającym się winem z oferty Bodegas Franco-Españolas.

Winnica Bodegas Franco-Españolas, ze swą 125 letnią historia, to niemalże dzieje regionu Rioja. Winnicę założył w 1890 roku bordoski winiarz Frederick Anglade Saurat, uciekając przed plagą filoksery we Francji. Nazwa firmy nawiązuje do tego sąsiedzkiego połączenia Francji (Franco) i Hiszpanii (Españolas). Rok później, po pierwszych zbiorach pod dyktando nowego właściela, powstaje wino Diamante Royal oraz czerwone Estilo Borgoña, które 50 lat później zmieni nazwę na Rioja Bordón. W 1920 Francuz sprzedaje swe udziały Hiszpanom i wraca do kraju. Od tamtej chwili nazwa Bodegas Franco-Españolas będzie miała znaczenie czysto sentymentalne.

Diamante 100 lat temu

Dzisiejsze Diamante to, jak przed laty, naturalnie słodkie wino, łatwe, delikatne i przyjemne.
Swą słodycz zawdzięcza wyłącznie dojrzałym owocom. Produkuje sie je z odmian Viura
i Malvasía pochodzących z regionalnych winnic. Metoda winifikacji również nie zmieniła się od lat. Po oddzieleniu liści i ogonków, owoce miażdży się delikatnie. Miąższ, wraz ze skórką
i pestkami, maceruje w chłodzie (w temperaturze około 10º) przez 14 dni. Gdy osiągnie już porządany poziom alkoholu, fermentację przerywa się dodatkowo chłodząc wino. Wówczas oddziela się resztki owoców od wina i poddaje je znowu fermentacji w średniej temperaturze 16º. Dzięki temu utrzymuje się naturalne cukry zawarte w winie, które stanowią o jego wyjątkowym charakterze.

To wino doskonałe jako aperitiv, może również towarzyszyć rozmaitym daniom z warzyw, lekkim mięsom czy deserom. Należy serwować je schłodzone do 10ºC.

Diamante to jedno z ulubionych win angielskiej królowej Elżbiety II. Kilkanaście lat temu,
w rocznicę diamentowych godów królewskiej pary, podano je na uroczystym bankiecie.

Diamante blanco Bodegas Franco-Espanolas

To królewskie wino można kupić w Polsce za niecałe 40 złotych.
Sprowadza je firma An.Ka Wines http://alkohole.com.pl/.