Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Musujące Raventós i Blanc

Cava, hiszpańskie wino musujące, może być produkowane w wielu miejscach w Hiszpanii, ale faktycznie ogromna większość tego typu win pochodzi z regionu Penedès.

Kolebką hiszppańskiej cavy jest Sant Sanurní d’Anoia (Swięty Saturnin znad rzeki Noya).
To małe i ciche miasteczko, przycupnięte tuż za pasmem gór, które oddzielają je od turystycznego zgiełku Barcelony. To niesamowite, że prawie 90% hiszpańskich win musujących typu cava produkuje się właśnie tu. To tu, po sąsiedzku mają swoje piwnice najsłynniejsze winiarnie Hiszpanii – Codorníu, Freixenet, García Carrión, Segura Viudas, Agustí Torelló Mata, Juvé & Camps, Gramona oraz Raventós i Blanc.

Ten ostatni producent postanowił jednak uwolnić się spod władzy Rady Regulującej Cava. Cava bowiem to metoda produkcji wina, na drugi plan schodzi lokalny klimat, rodzaj ziemi, czyli terroir. Pepe Raventós chce zwrócić uwagę na te elementy w pierwszej kolejności.

Robi wino wyłącznie z własnych winogron, uprawianych na ziemi będącej w rękach rodziny od czasów wypraw Kolumba. Pepe wierzy, że w jego posiadłości panuje specjalny mikroklimat nadający winu indywidualnego charakteru. W produkcji stosuje metody biodynamiczne. Nie szaptalizuje ani nie dokwasza wina. Pozwala działać naturze i cieszyć się jej dziełem, zamiast kroić wino na miarę, dopasowując je do aktualnych potrzeb rynku. Głęboko wierzy, że jego produkt to coś więcej niż cava.

Mieliśmy okazję spróbować de Nit 2013. To różowe musujące wino jest kombinacją klasycznej hiszpańskiej triady (Macabeo, Parellada, Xarel.lo) oraz 5% Monastrella, który wprowadza do wina kolor i dodaje złożoności. To wspaniałe wino: żywe, rześkie i delikatnie pikantne. Bąbelki tworzą piękną koronę. Bazową nutą są jagody. W ustach wielość aromatów drożdżowych. Wino eleganckie i subtelne. Tak jest również etykieta. Czysta, naturalna piękność.

Wina musujące Raventós i Blanc kupicie w delikatesach Złoto Hiszpanii www.zlotohiszpanii.pl.

de Nit musujące z Hiszpanii

Raventos i Blanc podczas Degusta España

1 thought on “Musujące Raventós i Blanc

Comments are closed.