Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Monte Odina – wina z krainy szczęśliwego dzieciństwa

Hiszpańska bodega Monte Odina to posiadłość usytuowana na południowym krańcu winiarskiego regionu Somontano.

Somontano leży u stóp Pirenejów. To niesamowicie malownicza kraina, pełna pagórków, przewyższeń, skał o zaskakujących kształtach, bujnie obrośniętych roślinnością i wyłaniających się spod ziemi strumieni. Gdzieniegdzie, w dolinkach, przycupnęły małe, kamienne miasteczka, jakby wprost wyjęte z pocztówki.

mapa win Hiszpanii, region Somontano

Somontano jest częścią hiszpańskiej Aragonii, słynącej w Hiszpanii ze… śniegu.

Tutejsi mieszkańcy to twardziele, zaprawieni w jeździe na nartach i odśnieżaniu. Aragończycy mają w Hiszpanii opinię uparciuchów i krzykaczy. Bardzo ekspresyjnie wyrażają swoje zdanie i nie owijają w bawełnę. Legenda głosi, że w dawnych czasach, miasteczka komunikowały się ze sobą za pomocą krzyków na odległość. Może stąd wzięła się ta aragońska skłonność do podnoszenia głosu.

hiszpanska winnica z regionu Somontano

W Somontano panuje klimat kontynentalny, idealny do uprawy winorośli. Upalne lata
i zimowe przymrozki zmuszają rośliny do walki o przetrwanie, choć przed mroźnymi wiatrami z Północy chroni je jak płaszcz górski masyw Pirenejów.
Region jako taki, ukonstytuował się formalnie dość późno, bo w latach osiemdziesiątych, ale wina z Somontano już zdążyły podbić serca wielu wielbicieli wina.

W Somontano dopuszcza się uprawę 14 odmian winogron, ale dominują czerwone krzewy  Tempranillo, Garnacha, Merlot, Cabernet-Sauvignon oraz białe Garnacha Blanca, Macabeo i Chardonnay. My mielismy okazję spróbować czerwonej Garnacha z bodegi Monte Odina

To wino o ciemnowiśniowym kolorze i intensywnym bukiecie. W ustach odsłania swą elegancję, łaskocząc nutami czarnych jagód, kawy i palonego drewna. Bardzo przyjemne wino do picia na co dzień.

hiszpanskie wino monte odina garnacha

Kolejne świetne wino z tej winnicy to biały Gewürztraminer.

hiszpanskie monte odina gewurztraminer

Pełną ofertę znajdziecie na stronie producenta http://www.monteodina.com

Jeszcze w zeszłym wieku, właściciel kupujący posiadłość Monte Odina, przyjaźnił się
z ojcem pisarza Ramona J. Sendera. Młody Sender spędził w Monte Odina piękne wakacje. Po wielu latach, przeżytych wojnach (wojna domowa w Hiszpanii i II wojna światowa), rozłąkach z rodziną, pobytach w obozach i w końcu emigracji do Ameryki, Monte Odina jawiła mu się jako kraina szczęśliwego dzieciństwa, do której chętnie wracał wspomnieniami. Opisał ją w jednej ze swoich ostatnich powieści. To właśnie ta książka pojawia się w uproszczonej grafice na logotypie winnicy.
Wina Monte Odina importuje do Polski firma Jakob Gerhardt Polonia http://www.jgp.com.pl/.