Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Marqués de Riscal & Campo Viejo

Marqués de Riscal & Campo Viejo

Ostatnie spotkanie z cyklu “Architektura i wino” poświęcimy dwóm winiarniom – hiszpańskim ikonom na arenie międzynarodowej. Obie bodegi pochodzą z regionu Rioja, kolebki hiszpańskiego winiarstwa. To Bodegas Herederos del Marqués de Riscal oraz Campo Viejo.

Założona w 1858, Marqués de Riscal jest dla wielu nastarszą winiarnią w apelacji Rioja. Może poszczycić się największą kolekcją najstarszych na świecie butelek. Paradoksalnie, ta tradycyjna bodega jest dziś symbolem nowoczesności dzięki wyjątkowemu i kontrowersyjnemu budynkowi projektu Franka O. Gehry.

Bodegas Marques de Riscal

Campo Viejo to nowoczesna winnica XXI wieku w pełnym tego słowa znaczeniu. Jej architekt, Hiszpan Ignacio Quemada, oparł się na innowacyjnych technologiach. W projekcie uwzględnił jednak wiele tradycyjnych, typowo winiarskich detali. Ta potężna winiarnia, mierząca 45 tysięcy m2 powierzchni jest dziś awangardowym przykładem architektury na międzynarodowym poziomie.

Ciekawi, jak różne formy rozumienia architektury mają te dwie winnice. O ile Marqués de Riscal jest kolorowym i zadziwiającym akcentem w małomiasteczkowym kontekście, Campo Viejo stara się wtopić niepostrzeżenie w naturalny krajobraz, który ja otacza.

Campo Viejo

Podczas spotkania będzie okazja spróbować win od Marqués de Riscal oraz Campo Viejo. Tradycyjnie, jak na Rioję przystało, powstają one z podstawowej w tej apelacji odmiany Tempranillo kupażowanej z Graciano, Cabernet Sauvignon czy Mazuelo.

Degustację poprowadzi przedstawiciel importera Marqués de Riscal, firmy Vininova: Pani Anna Olszewska w Warszawie oraz Pan Mateusz Dobrzykowski w Krakowie. Degustację win Campo Viejo opatrzy komentarzem Pan Wojciech Cyran z grupy Pernod-Ricard, która sprowadza je do Polski. Architekt i autor cyklu “Architektura i wino”, Diego Llorente Domínguez przedstawi wizję architektoniczną obu projektów.

Spotkanie w Krakowie uświetnią przekąski w formie tapas przygotowane przez restaurację Klimaty Południa współpracująca przy ogranizacji warsztatów.

Instytut Cervantesa zaprasza na konferencję w cyklu „Architektura i Wino„.
Spotkanie odbywa się po hiszpańsku, z tłumaczeniem na polski.
Bilet wstepu: 40 zl (konferencja + degustacja)
Więcej informacji i rezerwacje:
Kraków
ul. Kanonicza 12
cracovia@cervantes.pl
www.cracovia.cervantes.es
Tel. +48 12 421 32 55
Warszawa
Nowogrodzka 22
cenvar@cervantes.es
www.varsovia.cervantes.es
Tel. +48 22 501 39 00
oraz na pod linkiem http://architekturaiwino.blogspot.com/
Organizatorzy: Instytut Cervantesa, Restauracja Klimaty Południa, ICEX Hiszpania Eksport i Inwestycje, Czasopismo Murator

Autor: Diego Llorente Domínguez, tłumaczenie: Małgorzata Kozakiewicz