Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Kawa Baque w 100% biodegradowalna

Lubisz wypić aromatyczną i świeżo parzoną kawę o poranku? Ale jednak martwi Cię świadomość ogromnej ilości odpadów, jakie codziennie generują aluminiowe i plastikowe kapsułki…
Hiszpańska palarnia kawy Café Baqué stworzyła kawowe kapsułki całkowicie biodegradowalne. Wyrzuca się je do pojemnika na śmieci bio. Razem z resztkami żywności roślinnej kapsułki Baqué rozkładają się w ciągu 3 miesięcy.

Chociaż coraz więcej miłośników kawy obawia się o odpady, które generuje spożycie kawy w jednorazowych kapsułkach, to wciąż tylko 1 na 5 zużytych kapsułek jest prawidłowo recyklingowana. Do prawidłowego recyklingu konieczne jest dostarczenie kapsułek do określonych punktów zbiórki, najczęściej przy sklepie firmowym. Punktów jest za mało, a w niektórych miejscowościach w ogóle nie są dostępne.

Natomiast spożycie kawy w kapsułkach ciągle rośnie. To bardzo wygodny sposób na pyszną, kawiarnianą kawę bez wychodzenia z domu. Jednak wraz ze wzrostem konsumpcji, przez skomplikowany recykling kapsułek, rośnie też negatywny wpływ na środowisko plastiku i aluminium zawartego w każdej kapsułce. Tylko w roku 2018 na całym świecie wyprodukowano ich 59 miliardów – 112.252 kapsułki na minutę! 95% z nich to plastik i aluminium, który trafił na wysypisko.

Świadoma tej rzeczywistości hiszpańska palarnia kawy Café Baqué, stawia na 100% kompostowalne kapsułki. Wszystkie produkty palarni są w całości biodegradowalne. Są też kompatybilne z najpopularniejszymi na rynku ekspresami Nespresso. Kapsułki należy wrzucać do brązowego pojemnika na odpadki organiczne. W warunkach przemysłowego kompostowania ulegają całkowitej degradacji w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Materiał, z którego zrobione są kapsułki Café Baqué, oprócz tego, że biodegradowalny, ulega również kompostowaniu, czyli rozkłada się w kontakcie z pozostałymi odpadami organicznymi, stając się kompostem.

Dzięki zmianie opakowań swoich produktów Cafés Baqué szacuje, że w ciągu zaledwie jednego roku uda się wyeliminować co najmniej 40 ton niepotrzebnych odpadów. To mały krok, ale jakże ważny w czasach, gdy zanieczyszczenie plastikiem w oceanach osiąga rekordowy poziom.

Hiszpańska kawa Baqué jest dostępna w Polsce dzięki importerowi Mondovino. Można ją kupić na stronie www.winofest.com.pl. Smacznego!