Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Kardiologia po hiszpańsku

Wino, ze względu na zawartość polifenoli (flawonoidów i antocyjanów), ma korzystny wpływ na krążenie krwi. Oczywiście, gdy trzymamy się zasady o umiarkowanym spożyciu alkoholu.

Badania pokazują, że tempranillo, typowo hiszpańska, endemiczna odmiana, ma ich wyjątkowo dużo, o wiele więcej niż inne czerwone szczepy. Zatem tempranillo i jego lokalne odmiany (tinta de toro i tinta del pais) były bohaterami ostatniej w tym roku degustacji Degusta España, zatytułowanej  „Kardiologia po hiszpańsku”. Degustacja odbyła się online. Teleporady udzialał Michał Stykowski – Spanish Wine Scholar. Na poprawę krążenia Michał zaaplikował następujące wina:

Diez Siglos Ecológico 2019│100% Verdejo │DO Rueda │Bodegas Diez Siglos │La Tienda

Valdecuevas Verdejo 2019 │100% Verdejo │DO Rueda │Grupo Valdecuevas│ Wine Bureau

Rivendel Crianza 2016 │100% Tempranillo │DO Ribera del Duero │Bodegas El Inicio │Zacne Wino

Las Tierras Original 2014 │100% Tinta de Toro │DO Toro │Rodriguez Sanzo │Vinobar

Castillo de Ura Crianza 2013 │100% Tempranillo │DO Arlanza │Bodegas Sierra│ niedostępne w Polsce

Yotuel Finca San Miguel 2011 │100% Tinta del País │ DO Ribera del Duero │Bodegas Gallego Zapatero │Vini e Affini

Wszystkie powyższe wina pochodzą z hiszpańskiej prowincji Kastylia i Leon, leżącej w sercu Hiszpanii, stąd oczywiste skojarzenie z kardiologią.

Kastylia i Leon to zarazem najbardziej winiarski region Hiszpanii. W administracyjnych granicach Kastylii i Leonu znajduje się aż 15 winiarskich apelacji. 11 z nich ma status DO – Denominación de Origen. Są to Ribera del Duero, Rueda, Toro, Bierzo, Cigales, Arribes, Arlanza, Zamora, Tierra de León, Tierra de Zamora i kawałeczek Rioja. Pozostałe 4 mają obecnie status DOP – Denominacion de Origen Protegida i są w trakcie procesu zatwierdzającego przejście do wyższej kategorii jakościowej DO. Mowa tu o winach z Cebreros, Valles de Benavente, Valtiendas oraz Sierra de Salamanca.

Degustację przygotowaliśmy we współpracy z regionalnymi władzami Kastylia i Leon. Bardzo dziękujemy!