Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Hiszpańskie wino wprost dla Ciebie

Wino jest dla każdego, a degustacje służą do poszukiwania wina idealnego dla Ciebie. Zachęcamy do tych poszukiwań, do próbowania coraz to nowych odmian, regionów, do smakowania nowych zapachów, odkrywania smaków i emocji, które daje wino, szczególnie jeśli można się nim dzielić z innymi.

W poszukiwaniu ulubionego wina próbowaliśmy 8 win z Hiszpanii w ramach cyklu Degusta España.

wachlarz win hiszpanskie wina

Gamonal 2012 Prieto Picudo od Bodega Pardevalles z regionu DO Tierra de León. Ciekawe i rzadko spotykane wino jednoszczepowe z hiszpańskiej autochtonicznej odmiany Prieto Picudo.
Dziś istnieje zaledwie 3 tysiące hektarów upraw tej odmiany. Warto jej więc próbować. Wino już w nosie pokazuje piękną harmonię pomiędzy dojrzałymi owocami a smakiem opalonej beczki. W ustach świeże. Gorzkie garbniki doskonale topią się w owocowym charakterze, zapewniając bogatą mięsistość wina i długą końcówkę.  Wino kupicie w krakowskim sklepiku Mercedes Cafe Sobiesława Zasady Import Win oraz w wielu restauracjach w całej Polsce.

Serendipia Syrah 2012 z winnicy Pago Aylés z apelacji DO Cariñena to arcyciekawe wino, które nie poddaje się żadnym schematom. Tym razem mamy do czynienia z aksamitem na podniebieniu! Wedle hasła, które głosi etykieta Serendipia to szczęśliwe zrządzenie losu lub wręcz dar znajdowania wartościowych lub przyjemnych rzeczy przez przypadek. Winnica Pago de Ayles produkuje każdego roku tę etykietę wlewając do butelek to, co najlepszego uda im się wyprodukować. W roczniku 2012 była to odmiana Syrah, ale rok wcześniej szczęśliwym znaleziskiem okazało się typowo hiszpańskie, truskawkowe Tempranillo.
Do zabawy w degustację w ciemno zaprasza importer Wine & Fashion.

Otazu Premium Cuvée 2012 z Bodega Otazu z apelacji DO Navarra. Wina od tego producenta to zadowolenie z zakupu i gwarancja przyjemności. Więcej o nich oraz samej winnicy, ściśle powiązanej ze sztuką i wartej odwiedzenia przy okazji wizyty w Hiszpanii, pisaliśmy tu. Importerem win Otazu do Polski jest Mine Wine oraz Willa Win.

Otazu na Degusta Espana

Estola Reserva 2010 z Bodegas Ayuso z regionu DO La Mancha to absolutny klasyk winiarskiej Hiszpanii. To proste, ale szczere i smaczne wino zobaczycie prawie w każdym hiszpańskim barze. Swą obecnością udowadnia, że dobre wino może być dostępne dla każdego i nie musi być tylko rarytasem na święta.
W Polsce kupicie je za bardzo przystępną cenę w sklepiku Grand Prix Alkohole Świata.

Estola bodegas Ayuso Hiszpanskie wina

Munia Caracter Especial 2010 z winnicy Viñaguareña z rejonu DO Toro.
W tym przypadku mamy do czynienia z beniaminkiem, to wino z winogron odmiany Tinta de Toro, pochodzących ze starannie wyselekcjonowanych ponad stuletnich krzewów. Nos jest tu  wykwintnie złożony (palone drewno, skóra, figi, chleb, tabaka, cedrowe drzewo, przyprawy, czarne owoce), usta pełne soczystego owocu i majestatycznych tanin wspierających się na beczkowym tle, aksamitna faktura oraz aromatyczna, dymna końcówka. Taką przyjemność sprowadza do Polski importer Wine & Fashion.

Raso de Larrainzar 2010 z Bodegas de Pago de Larrainzar to jeszcze niedostępne w Polsce wino z winnicy, która wkrótce stanie się jedną z 18 wyróżnionych najwyższą klasyfikacją Vino de Pago. Już teraz winiarnia spełnia wszelkie warunki upoważniające ją do stosowania tej klasyfikacji na rynku hiszpańskim. Oczekuje na zatwierdzenie od odpowiednich władz
z Brukseli. Raso de Larrainzar to hiszpańskie temperamentne Tempranillo i Garnacha elegancko zeuropeizowane mieszanką Cabernet Sauvignon i Merlota. Beczki użyto tu oszczędnie i dzięki temu wino jest bardziej nowoczesne niż inne, klasyczne etykiety z tej winiarni.

Raso de Larrainzar na degusta Espana

Capricho de Landaluce 2009 od Bodegas Landaluce z apelacji DOCa Rioja to esencja regionu Rioja i mimo przekornej nazwy bodegi nie ma nic wspólnego z Andaluzją. To 100% Tempranillo ze starych 80 letnich winorośli. 18 miesięczne starzenie w nowych francuskich beczkach sprawiło, że to wiekowe dziś wino jest w doskonałej kondycji. Jest złożone i aż gęste, a zarazem delikatne i eleganckie z kwasowością na dobrym poziomie, która daje mu świeżość i żywotność. Dla pełnego zadowolenia polecana jest dekantacja na godzinę przed spożyciem. Importerem jest Wino i Jazz.

Mont Reaga Clásico 2005 z winnicy Bodega Mont Reaga to wino z Tierra de Castilla.
Choć pochodzi z regionu kategorii vino de la tierra o teoretycznie większej swobodzie produkcji i mniejszym rygorze jakościowym, to bardzo porządnie zrobione typowe hiszpańskie tinto. Butelka, która trafiła nam się do degustacji zawierała intensywny bukiet, złożony z nut dojrzałych owoców i przyprawowych niuansów. Usta były strukturalne
i mięsiste, z harmonijnie ułożonymi garbnikami.
Hiszpański przewodnik Guia Repsol (coś na kształt znanego na całym świecie przewodnika Michelin) ocenia to wino na 90 punktów, na równi z konkurentami z okolicznych apelacji. Nie bójmy się więc sięgać po etykiety z Tierra de Castilla. Wśród ponad 200 producentów
z tej części Hiszpanii znajdziecie wiele perełek takich jak winnica Mont Reaga, oferujących eleganckie i przyzwoite wina w bardzo uczciwej cenie.

Na zdjęciach wykorzystano grafiki hiszpańskich artystów Pabla Picassa i Antonia Saury.