Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Hiszpańska Architektura w winnicy

Hiszpańska rodzina Martínez Bujanda (czytaj Buhanda) to znana iberyjska familia produkująca wino już od ponad 100 lat. Ojciec rodu i założyciel firmy Joaquín Martínez Bujanda dobrze wiedział, że wysoką jakość wina można osiągnąć tylko kontrolując proces produkcji na całym jego etapie, począwszy od uprawy winogron. Musicie wiedzieć, że pod koniec XIX wieku nie było to wcale takie oczywiste. Wiele winiarni produkowało wino na podstawie winogron skupowanych od okolicznych chłopów. Myślenie Joaquína było więc całkiem przełomowe. W efekcie Joaquín Martínez Bujanda stał się właścicielem setek hektarów winnic w regionie Rioja. Jego dzieło jest kontynuowane i dziś w ofercie familii Martínez Bujanda znajdziecie również białe wina z regionu Rueda. W skład grupy wchodzą obecnie 3 riojańskie posiadłości Viña Bujanda (najdłużej w rodzinie), Finca Valpiedra (położona w wyjątkowo czarującym meandrze rzeki Ebro) Cosecheros y Criadores oraz Finca Antigua w regionie La Mancha i Finca Montepedroso w krainie win białych, Rueda.

Te dwie ostatnie posiadłości są stosunkowo młodym nabytkiem rodziny. Należą do niej od 15 lat. Właściciele zdecydowali się na kupno ze względu na wielowiekowe krzewy rosnące na terenie tych posiadłości. Jednak budynki gospodarskie były w kompletnej ruinie i należało je wznieść na nowo. Zadanie stworzenia winnicy od nowa powierzono profesjonalnym architektom, którzy mieli tchnąć ducha nowoczesności w nowe nabytki Martínez Bujanda.

I tak Finca Antigua www.fincaantigua.com to nowoczesny projekt architekta Francisco Varela. Prosta i oszczędna forma ze stali, kamienia i betonu doskonale wpisuje się w filozofię awangardowego winiarstwa, które chce uprawiać Familia Martínez Bujanda. Minimalistyczny budynek zbudowano na niewielkim wzniesieniu,  na planie prostokąta,
w którego środku, zamiast klasycznego hiszpańskiego patio, mieści się ogromny zbiornik wodny. Jego zasoby w razie potrzeby służą do nawadniania winnic.

Finca Montepedroso

Natomiast na terenie Finca Montepedroso  (na zdjęciu u góry)
www.fincamontepedroso.com stanął projekt studia architektonicznego 3.14.
Ten niewielki, niski budynek z betonu, cegły i ogromnych tafli szkła sprawia wrażenie przezroczystego i jest idealnie zintegrowany z otaczającym krajobrazem. Jest lekki i rześki jak wino, które powstaje w tej winiarni. To tylko jedna etykieta: białe Verdejo z regionu Rueda. Wino jest za to solidne i rześkie. W nosie owoce pestkowe, brzoskwinie i morele,
w ustach dobra kwasowość i jedwabisty finisz.
Wina z Finca Montepedroso i Finca Antigua kupicie na portalu Winezja.plBiałe Vedejo z Hiszpanii Finca Montepedroso 2014

https://winezja.pl/wino/finca-montepedroso
https://winezja.pl/wino/finca-antigua-cabernet-sauvignon-la-mancha-do

Jak projekt winnicy wpływa na smak wina? Instytut Cervantesa w Warszawie i w Krakowie organizuje cykl wykładów i degustacji pt.: Architektura i wino. Na każdym spotkaniu będzie można spróbować win z omawianej winnicy. Najbliższe, 25 stycznia, poświęcone będzie projektom z Familia Martínez Bujanda.

Więcej informacji na stronach organizatora:
http://varsovia.cervantes.es/FichasCultura/Ficha104993_45_29.htm