Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Gramona

Xarel.lo (czytaj szarello) – katalońska biała odmiana, która nie dała się znacjonalizować
i zachowała swój lokalny charakter. Rustykalna, odporna i charakterna. Nawet pisownia nazwy, szanowana w całej Hiszpanii, zachowuje kataloński sposób oddzielania kropką podwójnego „l”. W XIX wieku zagrożona wymarciem, obecnie jest najszerzej uprawianą białą odmianą w Penedes, kolebce hiszpańskiego wina musującego cava. I na dodatek jest kluczem dla długo starzonych win musujących cava.

Xarel.lo nie było popularne w XIX wieku z powodu swojego delikatnego, lub – nazwijmy rzecz po imieniu – ubogiego aromatu i topornej struktury. Wina z Xarel.lo nie przekonywały konsumentów, pragnęli oni raczej trunków pięknie pachnących, ale łagodnych. Dopiero czasy filoksery, kiedy epidemia dziesiątkowała francuskie i europejskie winnice, okazały się szansą dla tej odmiany. Pamiętajmy, że nie znano jeszcze wtedy metod stabilizacji i każda podróż była dla wina odbijającą się na jakości traumą. Właśnie podczas wysyłki win z hiszpańskiego regionu Penedes do Francji, Xarel.lo pokazało swój charakter. Wina z tej odmiany były jedymi, które znosiły podróż bez szwanku i docierały na miejsce rześkie
i świeże.

Winiarze z Katalonii dostrzegli potencjał swego autochtonicznego szczepu i masowo zaczęli odnawiać nasadzenia Xarel.lo. Przykładem była rodzina Gramona. Pierwsze nieśmiałe kroki w winiarstwie stawiała już w 1881 roku, lecz to w latach 20 XIX wieku Gramona zajęła się winiarstwem na poważnie. Były to czasy, kiedy nie wiedziano jeszcze dlaczego wina Xarel.lo, z odmiany bez wyraźnej ekspresji i o wysokiej kwasowości, mogły z łatwością nie tylko przetrwać długie podróże, ale i starzeć się długo i elegancko w butelce, dając po latach wina bardzo wysokiej jakości.

piwnice Gramona hiszpanskie wina

uprawa win w Gramona

Po latach doświadczenia w uprawie, w Gramona dobrze rozumieją Xarel.lo. Ta odmiana jest dziś podstawą win musujących Gramona i w większości z nich stanowi 75% kupażu. Uprawa w winnicy jest całkowicie naturalna i certyfikowana jako organiczna. Czuwa nad nią Jaume Gramona, przedstawiciel piątego pokolenia rodzinnej sagi.

Doskonałe wina Gramona, nie tylko musujące cava, ale też wina spokojne, sprowadza
do Polski firma Starwines.

Gramona