Gramona

Xarel.lo (czytaj szarello) – katalońska biała odmiana, która nie dała się znacjonalizować
i zachowała swój lokalny charakter. Rustykalna, odporna i charakterna. Nawet pisownia nazwy, szanowana w całej Hiszpanii, zachowuje kataloński sposób oddzielania kropką podwójnego „l”. W XIX wieku zagrożona wymarciem, obecnie jest najszerzej uprawianą białą odmianą w Penedes, kolebce hiszpańskiego wina musującego cava. I na dodatek jest kluczem dla długo starzonych win musujących cava.

Xarel.lo nie było popularne w XIX wieku z powodu swojego delikatnego, lub – nazwijmy rzecz po imieniu – ubogiego aromatu i topornej struktury. Wina z Xarel.lo nie przekonywały konsumentów, pragnęli oni raczej trunków pięknie pachnących, ale łagodnych. Dopiero czasy filoksery, kiedy epidemia dziesiątkowała francuskie i europejskie winnice, okazały się szansą dla tej odmiany. Pamiętajmy, że nie znano jeszcze wtedy metod stabilizacji i każda podróż była dla wina odbijającą się na jakości traumą. Właśnie podczas wysyłki win z hiszpańskiego regionu Penedes do Francji, Xarel.lo pokazało swój charakter. Wina z tej odmiany były jedymi, które znosiły podróż bez szwanku i docierały na miejsce rześkie
i świeże.

Winiarze z Katalonii dostrzegli potencjał swego autochtonicznego szczepu i masowo zaczęli odnawiać nasadzenia Xarel.lo. Przykładem była rodzina Gramona. Pierwsze nieśmiałe kroki w winiarstwie stawiała już w 1881 roku, lecz to w latach 20 XIX wieku Gramona zajęła się winiarstwem na poważnie. Były to czasy, kiedy nie wiedziano jeszcze dlaczego wina Xarel.lo, z odmiany bez wyraźnej ekspresji i o wysokiej kwasowości, mogły z łatwością nie tylko przetrwać długie podróże, ale i starzeć się długo i elegancko w butelce, dając po latach wina bardzo wysokiej jakości.

piwnice Gramona hiszpanskie wina

uprawa win w Gramona

Po latach doświadczenia w uprawie, w Gramona dobrze rozumieją Xarel.lo. Ta odmiana jest dziś podstawą win musujących Gramona i w większości z nich stanowi 75% kupażu. Uprawa w winnicy jest całkowicie naturalna i certyfikowana jako organiczna. Czuwa nad nią Jaume Gramona, przedstawiciel piątego pokolenia rodzinnej sagi.

Doskonałe wina Gramona, nie tylko musujące cava, ale też wina spokojne, sprowadza
do Polski firma Starwines.

Gramona

 

Udostępnij
Share on FacebookShare on Google+