Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Finca Montepedroso i Finca Antigua

Rodzina Martínez Bujanda szczyci się ponad 125 letnią tradycją winiarską. Produkuje wina w 5 bodegach w różnych regionach Hiszpanii: Finca Valpiedra, Viña Bujanda, Cosecheros y Criadores, Finca Antigua oraz Finca Montepedroso.
Warsztaty, które odbyły sie w Instytucie Cervantesa 25 i 26 de stycznia 2016, były poświęcone dwóm ostatnim winiarniom, które doskonale wpisują się w temat naszego cyklu “Architektura i wino”, stawiając na awagardowe rozwiąznia architektoniczne w służbie i poszanowaniu winiarskich tradycji.

Finca Montepedroso

Finca Montepedroso to przykład elegancji, prostoty i czystości formy. Założeniem projektu było uzyskanie harmonii naturalnego otoczenia i nowo powstałej architektury. W efekcie powstał budynek idealnie zintegrowany z przestrzenią, w której funkcjonuje.

Winiarnia Finca Montepedroso leży w regionie Rueda (nie daleko Valladolid), będącym kolebką hiszpańskiej białej odmiany Verdejo, i jedną z pierwszych oficjalnie uznanych apelacji winiarskich w Hiszpanii. Właściciele winnicy, rodzina Martinez Bujanda, produkuje w niej wyłącznie wino białe, właśnie z odmiany Verdejo, zachowując w ten sposób wierność naturalnym zasobom tego regionu.

Może również dlatego do realizacji projektu zaprosili Studio architektoniczne 3.14GA, mające w swej karierze takie projekty jak budynek fundacji Caja Granada we współpracy z genialnym  architektem Alberto Campo Baeza.
Szybki rzut oka na hiszpańską Kastylię i jej architekturę ludową odkrywa materiały,
z których powstała również winiarnia Finca Monetpedroso: cegła, dąb, beton.
Decyzja o użyciu tych najprostszych i dostępnych na wyciągnięcie ręki materiałów pozwala na idealne wpasowanie nowych zabudowań w kontekst otoczenia. W dialog wchodzi również szkło. Poprzez jego wielkie tafle przestrzeń wnętrza i otoczenia gładko zlewa się
w jedną całość i człowiek ma poczucie przebywania wśród krzewów winnicy nie wychodząc z budynku winiarni.

O winach z Finca Montepedroso opowiedziała Marta S. Martínez Bujanda.
W przygotowaniu spotkania wzięło udział Centrum Wina/Ambra, polski importer
win z Finca Montepedroso.

Finca Montepedroso, Hiszpania

Finca Montepedroso, HiszpaniaNa zdjęciu sala degustacyjna w Finca Montepedroso
Więcej informacji znajdziecie u źródła: http://www.familiamartinezbujanda.com/fincamontepedroso/?idc=119
http://www.ambra.com.pl/media/aktualnosci/winiarze-to-architekci-wina-JMVrNL
http://varsovia.cervantes.es/FichasCultura/Ficha104993_45_1.htm

Finca Antigua

Finca Antigua wyróżnia się wśród innych swoim niesamowitym położeniem, na szczycie rozległego wzniesienia, dyskretnie dominując nad zboczami porośniętymi winoroślą
i dębowym zagajnikiem.
Ta winnica znajduje się we wsi Los Hinojosos (nie daleko Cuenca), w ramach apelacji
La Mancha. Uprawia się w niej wiele odmian winogron, dając winiarzom wolną rękę
w tworzeniu ciekawych mieszanek.
Winiarnia zajmuje najwyższy punkt wzniesienia. Za jej murami kryje się sztuczny staw, wielka masa wody zupełnie nieoczekiwana na tym kastylijskim płaskowyżu. Czyste i gładkie tafle wody, na zasadzie luster, uwydatniają to niesamowite rozwiązanie. Związek z krajobrazem za murami winiarni podkreślają w kilku miejscach wielkie okna, jak punkty widokowe, kadrując przestrzeń jak na widokówkach w najbardziej strategicznych miejscach winiarni.

Podobnie jak w przypadku Finca Montepedroso, projekt zrealizowało studio 3.14GA. Użyty w nim materiał raz jeszcze jest podstawą do zrozumienia inspiracji architektów. Dekoracją biur i piwnic do starzenia wina w beczkach są kamienie, zebrane na pobliskim zboczu.  Ten materiał, podkreślający przynależność miejsca, zapewnia równiez doskonałą
i naturalna wentylację pomieszczeń .

Finca Antigua, wina z Hiszpanii

Finca Antigua, wina z Hiszpanii

Finca Antigua, wina z HiszpaniiNa zdjęciu Finca Antigua z zewnątrz i jej  wewnętrzne patio

Te dwie winnice, należące do rodziny Martinez Bujanda, proste i eleganckie, należą do grona najbardziej interesujących przyładów nowoczesnej architektektury w Hiszpanii.
Ich wysokiej jakości wina to efekt równie przemyślanej pracy enologów. Spróbujcie koniecznie.

Więcej informacji na stronach:
http://www.familiamartinezbujanda.com/antigua/?idc=27
http://www.ambra.com.pl/media/aktualnosci/winiarze-to-architekci-wina-JMVrNL
http://varsovia.cervantes.es/FichasCultura/Ficha104993_45_1.htm
Autor: Diego Llorente Domínguez, tłumaczenie: Małgorzata Kozakiewicz

1 thought on “Finca Montepedroso i Finca Antigua

Comments are closed.