Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Cava wyprzedza szampana

Cava wyprzedza szampana w światowym handlu winami musującymi

To wniosek z raportu hiszpańskiego instytutu badającego rynek wina (OeMv). Badanie OeMv dotyczyło w szczególności trzech wielkich światowych dostawców win musujących: Francji, Włoch i Hiszpanii w okresie od 2000 do 2017 r. Taka analiza porównawcza była wreszcie możliwa dzięki wejściu w życie w 2017 nowej nomenklatury europejskiej dotyczącej klasyfikacji i kodyfikacji produktów używanej w handlu zagranicznym.

Hiszpanska Cava

Wśród trzech najbardziej znanych win musujących – Cava, Prosecco i Szampan
(wymienione w kolejności alfabetycznej), prym w sprzedaży wiedzie napój włoski.
Prosecco, którego  bąbelki powstają w trakcie wtórnej fermentacji w kadziach, jest liderem na światowym rynku wina musującego.
Jednak dla Hiszpanii najważniejszym wnioskiem z raportu jest to, że Cava – hiszpański delikates – wyprzedziła popularnością Szampana! W ubiegłym roku wyeksportowano na światowe rynki 156 milionów butelek wina Cava (117 mln litrów) w porównaniu do 149 milionów butelek Szampana (112 mln litrów). Głównymi odbiorcami hiszpańskiej Cavy w 2017 były Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Francja. Te pięć krajów kupiło w Hiszpanii prawie 70% wartości całego eksportu hiszpańskich win musujących.
Cieszy fakt, że świat zaczyna doceniać hiszpańską Cavę. Cava, produkowana, podobnie jak Szampan, tradycyjną metodą drugiej fermentacji w butelce, jest na równi z francuskim trunkiem, najszlachetniejszym z win musujących.

W popularyzacji Cavy pomaga też hiszpańska gastronomia oraz coraz większe zainteresowanie enoturystyką. Jak podaje ACEVIN – Hiszpańskie Stowarzyszenie Miast Winiarskich, enoturystyka w Hiszpanii rozwija się wyjątkowo prężnie. W zeszłym roku ta branża zanotowała ponad 18% wzrost. Wizyta w winiarni, stąpanie po ziemi między krzewami, wysłuchanie wyjaśnień winiarza na temat produkcji i wreszcie spacer korytarzami piwnicy wypełnionej po sufit leżakującymi butelkami Cavy to niezapomniane przeżycie dla każdego miłośnika win.

Źródło: https://marcaespana.es