Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Pierwsze Cava de Paraje Calificado

Ogłoszono listę pierwszych Cava de Paraje Calificado  (czytaj: parahe)

Cava de paraje calificado

Cava de Paraje Calificado, czyli swoiste Grand Cru wśród hiszpańskich win musujących Cava. Dla wyróżnienia wyjątkowych winnic i produkowanych przez nie wysoko jakościowych win musujących, władze apelacji postanowiły wyodrębnić najwyższą kategorię dla win z tej apelacji.
Cava de Paraje Calificado (dosłownie Cava z Jakościowej Parceli) to wina pochodzące
z winogron uprawianych na konkretnej i specyficznej pod względem warunków mikroklimatycznych i glebowych działce oraz stosowanie określonych, bardziej restrykcyjnych  metod produkcji. Winorośl na działce Paraje Calificado musi być starsza niż 10 lat a wydajność z hektara nie może przekroczyć 8 tysięcy kilogramów owoców, czyli 48 hl/ha. Wino pochodzące z tej działki musi być rocznikowe i dojrzewać w butelce conajmniej 36 miesięcy. To podstawowe z wielu innych warunków, jakie musi spełnić wino,
by aspirować do miana Cava de Paraje Calificado. Ta nowa kategoria w apelacji Cava to część ogólnego trendu zmian win hiszpańskich  w kierunku większego uznania dla konkretnych miejsc i terroir w winnicach. Podobny zabieg przeprowadziła niedawno apelacja Rioja.

W ubiegłym tygodniu hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa Hiszpanii ogłosiło pierwsze 12 działek, które zostały sklasyfikowane jako Paraje Calificado, stając tym samym na szczycie hierarchii hiszpańskiego wina musującego.

Oto one – pogrubiona nazwa działki Paraje Calificado, w kolejności alfabetycznej według producentów:

Vallcirera – Alta Alella

Terroja – Castellroig

La Pleta – Codorníu

El Tros Nou – Codorníu

La Fideuera – Codorníu

Can Sala – Freixenet

Font de Jui – Gramona

La Capella – Juvé i Camps

Turó d’en Mota – Recaredo

Serral del Vell – Recaredo

Vinyes de Can Martí – Torelló

Can Prats – Vins el Cep

Wina w nowej kategorii są naprawdę wyjątkowe. Ich producenci to rodzinne winiarnie
z tradycjami i wielkim doświadczeniem w winiarstwie. Jak twierdzi Pedro Bonet, przewodniczący Rady Regulującej Apelacji Cava, wina ze znakiem Cava de Paraje Calificado to prawdziwe perełki, powstające z wyjątkowych owoców w najlepszych i starannie wyselekcjonowanych parcelach regionu Cava.
Niektóre z nich będzie można sróbować już wkrótce w Polsce, podczas VARSOVINO,
czyli 13 edycji Wystawy Win Hiszpańskich. Więcej informacji niebawem.