Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Bodegas Protos i Bodegas Portia

Na drugiej konferencji z cyklu „Architektura i Wino” Instytut Cervantesa gościł dwie słynne winnice z hiszpańskiej apelacji Ribera del Duero: Bodegas Protos oraz Bodegas Portia. Bodegas Protos, tak jak wskazuje na to jej nazwa (z greki protos=pierwszy), to pierwsza winnica założona w ramach apelacji Ribera del Duero. Prestiż drugiej winiarni, Bodegas Portia, podkreśla przynależność do światowej sławy grupy Grupo Faustino.
Niezwykła architektura tych dwóch dużych winiarni reprezentuje ich ambicje i dążenie do wytwarzania wina w najlepszych możliwych warunkach. W tym celu skorzystały z pomocy dwóch wybitnych architektów, laureatów nagrody Pritzkera, architektonicznego Nobla. Architektów o podobnym podejściu do swej pracy: wykorzystaniu technologii i funkcjonalności w dążeniu do piękna.
Na spotkaniu hiszpańskie winnice reprezentowane były przez Annę Wojnar, przedstawiciela firmy Farutex, importadora win z Bodegas Protos oraz Rocío Muñoz Marín z Bodegas Portia.

Bodegas Protos
Richard Rogers, architekt winnicy Protos, nawiązał w swym projekcie dialog z historią miasteczka Peñafiel, w którym zlokalizowana jest bodega. Wykorzystując kamień naturalny jako podstawę, uwydatnił więź łączącą współczesne życie mieszkańców z starym zamczyskiem, które dominuje nad okolicą. Dzięki stabilności termicznej kamienia – podstawowego budulca, Rogers osiągnął przy okazji idealne warunki do produkcji wina.
Ogromny łukowaty dach delikatnie oparty na kamiennej podstawie doświetla i zapewnia wentylację pomieszczeniom winiarni. Dzięki swej lekkości, z zewnątrz komponuje się wizualnie z zarówno z zamkiem, jak i z przycupnietym pod wzgórzem miasteczkiem.
Użycie tego konkretnego materiału i zastosowanie tak inteligentnych i funkcjonalnych rozwiąząń konstrukcyjnych wpływa na, oprócz miłego dla oka efektu estetycznego, ważną oszczędność energi i zapewnia doskonałe warunki do produkcji znanych i lubianych win Tempranillos marki Protos.
www.bodegasprotos.com

Bodegas Protos, Hiszpania, Peñafiel

Bodegas Portia
Bodegas Portia zaproponowała współpracę Normanowi Fosterowi, dając mu całkowicie wolną rękę. Foster przyjął wyzwanie w Hiszpanii, mimo, że nigdy wcześniej nie projektował żadnej winnicy. Efektem tej bezwarunkowej współpracy jest niesamowicie oryginalny i funkcjonalny budynek, którego intrygujący szkic stał się logotypem bodegi, figurującym na każdej butelce wina.
Bydynek składa się z trzech skrzydeł na podobieństwo listków koniczyny. Każde skrzydło dedykowane jest jednemu z trzech etapów produkcji wina. Dla zapewnienia winu optymalnej temperatury, dwa skrzydła wkopano częściowo w ziemię. Trzecie płasko rozpościera się na ziemi, umożliwiając właściwą wentylację w strefie fermentacyjnej.
Taki rozkład pozwala na kontrolę wszystkich procesów z centralnego punktu bodegi oraz skraca dystans w transporcie wina pomiędzy różnymi fazami jego produkcji.
Materiały użyte do budowy tej winiarni dopasowono do otaczającego krajobrazu. I tak na przykład niskostopowa stal corten, o rdzawym odcieniu, idealnie współgra z kolorem ziem Kastyli. Bardzo atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem tego projektu jest sposób doświetlenia pomieszczeń. W świetlikach wzdłuż całego budynku użyto różowego poliwęglanu. Nawet w najbardziej słoneczny dzień wpuszcza on dyskretne światło zachowując temperaturę, jakiej oczekuje się w piwnicy na wino.
www.bodegasportia.com

Winnica Bodegas Portia Norman FosterPoliwęglanowe świetliki, Bodegas PortiaBodegas Portia, Norman Foster, HiszpaniaUżycie stali corten na elewacji, Bodegas Portia
Bodegas Portia, Norman Foster, Hiszpania

Instytut Cervantesa zaprasza na kolejne konferencje w cyklu „Architektura i Wino„.
Spotkania odbywają się po hiszpańsku, z tłumaczeniem na polski.
Bilet wstepu: 40 zl (konferencja + degustacja)
Więcej informacji i rezerwacje:
Kraków
ul. Kanonicza 12
cracovia@cervantes.pl
www.cracovia.cervantes.es
Tel. +48 12 421 32 55
Warszawa
Nowogrodzka 22
cenvar@cervantes.es
www.varsovia.cervantes.es
Tel. +48 22 501 39 00
oraz na pod linkiem http://architekturaiwino.blogspot.com/
Organizatorzy: Instytut Cervantesa, Restauracja Klimaty Południa, Bodegas Portia, Bodegas Protos, ICEX Hiszpania Eksport i Inwestycje, Czasopismo Murator

Autor: Diego Llorente Domínguez, tłumaczenie: Małgorzata Kozakiewicz