Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Banda Azul ulubione wino Ernesta Hemingwaya

Ernest Hemingway był wielkim fanem wina Federico Paternina i kilkakrotnie odwiedzał winnicę, położoną w sercu DOCa Rioja, w miasteczku Ollauri.
Hemingway podróżował przez Hiszpanię w latach 1923 – 1959. Uwielbiał hiszpańskie namiętności: tamtejszą kuchnię i wino, leniwe sjesty i wygrzewanie się na hiszpańskim słońcu oraz temperamentne dyskusje z ludźmi, huczne fiesty i krwawe walki byków.  Fascynowały go coroczne festiwale byków w San Fermín w Pampelunie, hiszpańscy torreadorzy i kolorowy spektakl, jakim jest corrida.

W winnicy Federico Paternina, która od 2014 jest w rękach nowego właściciela – Marqués de la Concordia, z nostalgią wspomina się wesołego gościa. Z wizyt tych zachowało się kilka zdjęć, które z dumą prezentowane są w winiarni. Ulubione wino Hemingwaya – Federico Paternina Banda Azul – już wówczas kultowe i dostępne w całej Hiszpanii jest do dziś symbolem regionu i jednym z najchętniej kupowanych win Rioja.

Ernest Hemingway w winiarni Paternina

Ernest Hemingway u Paternia

Federico Paternina Banda Azul to kupaż tempranillo i garnacha o jasnorubinowej barwie. To wino z kategorii crianza, więc rok spędza w dębowych beczkach i kolejny rok dojrzewa
w butelce. Ma delikatny, kwiatowy bukiet. Reprezentuje klasyczny styl DOCa Rioja, pełne
i słodkie owoce z bardzo przyjemnym zakończeniem. Na tym winie nigdy się nie zawiedziecie.

Obecnie, obok klasycznego Federico Paternina Banda Azul (niebieski pasek) Crianza, oferuje Federico Paternina Reserva (czerwony pasek) – mix tempranillo i garnacha dojrzewający co najmniej 3 lata w piwnicy
Federico Paternina Tempranillo – młode wino z odmiany tempranillo
Federico Paternina Gran Reserva (granatowa etykieta z białym paskiem)
– dojrzewało co najmniej 5 lat w piwnicy, 2 lata w beczce i kolejne 3 lata w butelce
Federico Paternina Rueda (zielony pasek) – młode wino z odmiany verdejo z apelacji DO Rueda
Federico Paternina Cava Banda Azul – produkowane klasyczną metodą drugiej fermentacji w butelce białe musujące z apelacji Cava, kupaż odmian macabeo, xarel.lo, parellada.

Federico Paternina kolekcja

Wina Federico Paternina są dostępne w Polsce dzięki Partner Center na Dobre Wino.