Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Artadi

Artadi to bodega wybrana przez hiszpański przewodnik winiarski Guia Peñin najlepszą winnicą Hiszpanii w roku 2014. W tej edycji przewodnika aż trzy wina od Artadi oceniono jako wyjątkowe i przyznano im bardzo wysokie punktacje.

Wyróżnione wina to Artadi El Carretil 2011, Artadi Viña el Pisón 2011 i Artadi La Poza de Ballesteros  2011.

Jurorzy panelu degustacyjnego Guia Peñin próbują rocznie ponad 10 tysięcy win jakościowych z Hiszpanii. Średnia nota degustowanych win to 87,9 punktów, lecz tylko 30% z nich uzyskuje punktacje powyżej 90 punktów.

Jak widać wszystkie wina od Artadi trzymają bardzo wysoki poziom:
Artadi El Carretil 2011: 98 punktów
Artadi Viña El Pisón 2011: 97 punkty
Artadi La Poza de Ballesteros 2011: 97 punktów
Artadi Valdeginés 2011: 96 punkty
Artadi Pagos Viejos 2011: 95 punkty
Artadi Viñas de Gain 2011: 94 punkty
Artadi Viñas de Gain Blanco 2010: 93 punkty

Artadi vinas de gain

Twórcą Artadi jest Juan Carlos López de Lacalle, który w 1985 roku połączył grupę zapalonych winiarzy i przekonał ich do pójścia wspólną drogą, na przekór wszechogarniającej świat globalizacji. 15 lat później, hołdując tej samej filozofii, do grupy dołączy jeszcze kilku winiarzy z rejonu Nawarry (Artazu) i Alicante (El Sequé).
Ta swoista mikro spółdzielnia ma dziś pod swoją pieczą 240 hektarów własnych winnic
w 3 hiszpańskich regionach winiarskich. Wszystkich członków spółdzielni łączy wspólne przekonanie o tym, że wartościowe, wielkie wina, jako owoc konkretnej ziemi, odzwierciedlają jej charakter. Dlatego zrównoważona uprawa, z poszanowaniem tradycji
i natury, to w ich filozofii podstawowa wartość.

Co ciekawe, winnice Artadi znajdują się nieopodal miejscowości Laguardia, leżącej
w samym sercu regionu Rioja. Jednak na etykietach Artadi nie znajdziecie logotypu apelacji DOC Rioja. Kilka lat temu Juan Carlos López de Lacalle postanowił odejść z apelacji.
Sprawa była w Hiszpanii głośna, dotyczyła przecież jednej z najbardziej cenionych w regionie winnic.
Według  Juana Carlosa, filozofia jego firmy odbiega od tej powszechnie panującej w Rioja, gdzie wszyscy producenci muszą podporządkować się zasadom, dotyczącym głównie czasu starzenia wina.
W gąszczu przepisów niknie znaczenie siedliska – podstawy dobrego wina. Tymczasem Rioja, z całą jej różnorodnością, to  kraina tysiąca win.  Juan Carlos  życzyłby sobie systemu stworzonego na wzór francuski, gdzie winnice docenia się i wyróżnia ze względu na specyficzne siedlisko, rodzaj gleby, czy nawet orientację względem słońca. Chciałby, aby to te wartości charakteryzowały w pierwszej kolejności jego wina. Liczy na to, że Artadi dzięki swemu wyjątkowemu charakterowi i autentyczności obroni się samo, niezależnie od przynależności do apelacji. Potwierdzają to kolejne wysoko oceniane roczniki i liczne grono zachwyconych klientów.
Importerem win Artadi do Polski jest firma DeSabor http://desabor.pl/

Artadi VIÑA EL PISON

Artadi

 

1 thought on “Artadi

Comments are closed.