Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Altos de Torona

To absolutnie wyjątkowa winnica w regionie. Po pierwsze krzewy rosną tu na wysokości 350 m npm. To wielce niespotykane w apelacji Rías Baixas, bo jak sama nazwa wskazuje,
to rejon niskich riasów. Ponadto Galicja słynie z malutkich, należących do różnych właścicieli parceli. Jednak w Altos de Torona jednej rodzinie udało się stworzyć 100 hektarowe siedlisko i założyć na nim jednorodną winnicę. Mimo iż brzmi to niesłychanie, na tej 100 hektarowej działce winobranie odbywa się ręcznie. Rodzina zatrudnia wtedy ponad 150 pracowników i razem z nimi zbiera owoce. Główną uprawą jest oczywiście białe Albariño, ale w Altos de Torona rosną również inne typowe dla północnej Hiszpanii odmiany Loureiro, Treixadura, Caiño Blanco i Godello.

winobranie w altos de Torona

winnice Altos de Torona 2

W zeszłym roku winnica wyprodukowała pierwsze w Rías Baixas i dlatego również wyjątkowe białe wino Godello. Starczyło go na 20.000 butelek.
Jednak największym skarbem w Altos de Torona jest Rosal, białe wino wybrane na konkursie International Wine Challenge 2014 w Londynie najlepszym winem białym
z Hiszpanii. Mieliśmy je okazję spróbować podczas spotkania DEGUSTA ESPANA, które odbyliśmy w bardzo wakacyjnych okolicznościach, na plaży w Sopocie. Gościliśmy w sopockiej restauracji Bulaj u Artura Moroza. Potwierdzam, wino wszystkim bardzo smakowało. Jest to kupaż północnych odmian Albariño (85%), Caiño (10%) i Loureira (5%) starzony przez 4 miesiące na osadzie z drożdży. W nosie bardzo aromatyczna mieszanka owoców tropikalnych i cytrusowych. Można w niej odnaleźć nuty ananasa, mango, grejfruta i marakuji. W ustach bardzo przyjemne, wysoka kwasowość łagodnieje dzięki eleganckiej oleistości wina. Jest ono doskonale zrównoważone, bardzo strukturalne i w końcówce jednak owocowe. Będzie świetnie pasować do dań rybnych i owoców morza. Doskonale nadaje się też na prezent. Fajna, nietypowa butelka jest ozdobiona skrzydełkami.

O Rosal Altos de Torona
O innym winie z Altos de Torona, o nazwie Albanta, pisaliśmy już wcześniej tu https://hiszpanskiewina.pl/hiszpanskie-albarino-najlepsze-wino-na-czerwcowe-upaly/.

Dzwonię do Corneli Proca z winnicy Altos de Torona, aby opowiedzieć jej o naszej ostatniej degustacji, a ona informuje mnie o kolejnym sukcesie. Ich wino z rocznika 2014, tym razem czerwone Regina Viarum, wyprodukowane z odmiany Mencía, na londyńskim konkursie IWC zdobyło właśnie złoto dla najlepszego wina Mencía. No cóż, mamy więc do czynienia
z mistrzem. Wielbiciele północnej Hiszpanii powinni mieć na radarze tę hiszpańską winnicę.
W Polsce z oferty Altos de Torona dostępne jest białe wino Albanta z odmiany Albariño. Jego dystrybutorem  jest firma Winne Pola www.winnepola.pl.

1 thought on “Altos de Torona

Comments are closed.