Foods Wines from Spain Hiszpanskie Wina FEDER

Almudena Alberca – pierwsza hiszpańska Master of Wine

Almudena Alberca – dyrektor techniczna w winnicy Viña Mayor (apelacja Ribera del Duero) i pozostałych winiarniach należących do grupy Bodegas Palacio w regionie Rueda
i Toro, dołącza do grona hiszpańskich Masters of Wine. Dotychczas byli to sami panowie: Pedro Ballesteros MW, Fernando Mora MW i Andreas Kubach MW.

Tylko 380 osób na całym świecie ukończyło te prestiżowe studia i ma tytuł Master of Wine. 131 z nich to kobiety.

Almudenam Alberca Hiszpanskie Wina

Almudena urodziła się w Madrycie, w 1979 roku. Jej rodzina pochodzi z okolic Zamory
i tam, konkretnie w Salamance, Almudena spędziła dzieciństwo i młodość. Jej pierwszymi nauczycielami byli Jorge Ordóñez, Víctor Rodríguez i Javier Alén, trio winiarzy, którzy powołali do życia bodegę Viña Nora (albarino) i Bodegas Naia (Verdejo).
Almudena swoje pierwsze profesjonalne kroki w winiarstwie stawiała w ekipie tworzącej winiarnię Viñas del Cenit. Zadanie polegało na wskrzeszeniu z zaniedbania  starych 150 letnich krzewów. Okolice Zamory to winiarsko mało znane rejony Hiszpanii, leżące w kącie (rozwartym) tuż nad wcinającym się w Hiszpanię terytorium Portugalii. Rozproszone na maleńkich działkach, rosną tam nie tknięte filokserą bardzo stare i niezwykłe winorośle tempranillo. Te owoce, wysoko kwasowe i bogate w taniny, tworzą wina o silnej osobowości
i zdolne do długiego leżakowania w butelce. Dziś winiarnia Viñas del Cenit to duma lokalnego winiarstwa.

Kolejnym etapem w karierze Almudeny była praca enologa w prestiżowych winiarniach Dominio de Atauta i Atalayas de Golbán w apelacji Ribera del Duero.
W końcu Viña Mayor. Pracując tu Almudena  podjęła wyzwanie osiągnięcia tytułu Master of Wine. Bycie pierwszą kobietą w Hiszpanii z tym prestiżowym tytułem, do tego w branży tak zdominowanej przez mężczyzn, jest niebywałym powodem do dumy. Gratulujemy!